Strona główna Ciekawostki Dziś święto św. Michała Archanioła – patrona Miasta Łańcuta

Dziś święto św. Michała Archanioła – patrona Miasta Łańcuta

721
0

Michał Archanioł jest przywódcą sił niebiańskich i znajduje się w herbie Miasta. Z Łańcutem związany jest od ponad 600 lat.

Kim jest Archanioł Michał?

Hebrajskie imię Mika’el znaczy któż jak Bóg. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Szatan zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: Któż jak Bóg!

Michał Archanioł jako przywódca sił niebiańskich w walce ze złem, stał się anielskim wzorcem postawy rycerskiej (szczególnie czczony był w średniowieczu), wskazywał jak podejmować właściwe decyzje dla zwycięstwa dobra. Święty Michał zgodnie z tradycją jest patronem dobrej śmierci i zarazem przewodnikiem duszy w drodze do nieba, chroni ją od zakusów szatana i daje szansę ostatniej poprawy. To on również, przedstawiany z wagą w dłoni, precyzyjnie odmierza ciężar duszy.

W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). W niektórych pismach wczesno-chrześcijańskich, zależnych od apokaliptyki żydowskiej, Michał bywa utożsamiany z Jezusem. U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi. Artyści przedstawiają go z wagą do odmierzania dobrych uczynków. Zaś symbolem dobrych uczynków jest złoto i dlatego jest też patronem złotników i rytowników. Kult religijny św. Michała istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa. Innym atrybutem archanioła Michała jest ognisty miecz. Najsławniejszymi budowlami wzniesionymi ku jego czci są miejsca pielgrzymkowe: Opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel oraz Sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo.

Jest patronem:

  • państw: Cesarstwa Rzymskiego, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Rusi Kijowskiej
  • miast: Amsterdamu, Łańcuta, Bartoszyc, Kijowa, Brukseli, Archangielska, Dumfriesu, Mszany Dolnej, Białej Podlaskiej, Sanoka, Żagania, Strzelina
  • w Polsce: Małopolski, diecezji łomżyńskiej (istnieje ruch Czcicieli św. Michała Archanioła i Rycerstwo św. Michała Archanioła) i Płońska (od 29 września 2006)
  • mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy, policjantów, a także dobrej śmierci

św. Michał Archanioł jako patron powiatu Łańcuckiego

Pieczęć cechu płócienników (tkaczy) z 1406 r. jest jedną z najstarszych zachowanych pamiątek Łańcuta. Widnieje na niej podobizna Archanioła Michała zabijającego smoka. Cech tkaczy już od średniowiecza był w mieście jednym z najliczniejszych i najlepiej działających. Swoją prężność zachował aż do czasów uprzemysłowienia tkactwa, kiedy to nastąpił upadek rzemiosła oraz zmian cechowych, które wprowadziła w zaborze austriackim Ustawa Przemysłowa. Dzięki łańcuckim płóciennikom używającym wizerunku Archanioła Michała, utrwalił się on w świadomości wielu pokoleń, a wśród mieszkańców miasta tradycje cechowe pielęgnowane były w głąb XIX w.
Nic zatem dziwnego, że św. Michał Archanioł posłużył jako godło herbu Łańcuta zatwierdzonego w 1937 r. Na tle czerwonej tarczy herbowej uskrzydlony Archanioł Michał stojący w całej postaci, ubrany w białą długą szatę, przebija czarną włócznią, czarnego uskrzydlonego smoka, powalonego u stóp Wodza Zastępów Anielskich, na czele których pogromił szatana (smoka) – wroga rodzaju ludzkiego i strącił go do piekieł.
Na fotografii ręcznie malowany herb zdobiący Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Janowi Cetnarskiemu z 1892 r.