100. rocznica utworzenia 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie [foto, video]

Koło 10 Pułku Strzelców Konnych, Muzeum – Zamek w Łańcucie i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizowały uroczyste obchody 100. rocznicy utworzenia 10 Pułku Strzelców Konnych.

Obchody rozpoczęły się w sobotę piknikiem militarnym. Na łańcuckim rynku pojawił się czołg Leopard ze Świętochłowic.

Piknik militarny w Łańcucie. Na rynku stanął czołg [FOTO]

W niedzielę o 11:00 odbyła się Msza Święta w intencji żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy 10 Pułku Strzelców Konnych. Natomiast o 12:30 na ścianie budynku d. Kasyna Urzędniczego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100. rocznica utworzenia 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie. Uroczystości uświetnił apel z udziałem wojska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie Krzysztof Barbarski.

10 Pułk Strzelców Konnych wsławił się m.in. walcząc w Bitwie o Łańcut. Rocznicę tego zdarzenia obchodziliśmy 9 września:

II Wojna Światowa: Bitwa w obronie Łańcuta

Dziwna piaskownica na os. gen. Maczka. Mieszkańcy wściekli [FOTO]

Na łańcuckim osiedlu generała Maczka powstała dziwna piaskownica. Stojąca do niedawna prawie 30-letnia piaskownica, tradycyjna i bezpieczna dla dzieci, została zastąpiona nowoczesną konstrukcją.

Mieszkańcy osiedla nie kryją zaskoczenia i zażenowania. O zdarzeniu poinformowali na facebookowej stronie osiedla:

“Tego jeszcze nie było. To nie fikcja piaskownica dla dzieci na Os. Maczka przy bloku nr 7. Inicjatywa Spółdzielni mieszkaniowej. Zlikwidowano 30 letnią piękną piaskownicę na rzecz tego czegoś. Wszystko dla dzieci”.

Tego jeszcze nie było😱 To nie fikcja piaskownica dla dzieci na Os. Maczka przy bloku nr 7. Inicjatywa Spółdzielni…

Opublikowany przez Mieszkańcy Gen.Maczka – Łańcut Wtorek, 14 września 2021

 

Trzech kierowców na “podwójnym gazie”. Wyniki trzeźwego poranka

Trzech kierowców, którzy na „podwójnym gazie” prowadzili samochody, zatrzymali wczoraj łańcuccy policjanci. Dwóch z nich odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, jeden za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu. To wynik policyjnych działań pn. “Trzeźwy poranek”.

Pierwszy nietrzeźwy kierowca został zatrzymany wczoraj po godz. 6 rano, w Albigowej. Do kontroli drogowej policjanci zatrzymali jadący drogą powiatową pojazd marki Volkswagen. W czasie kontroli okazało się, że kierujący pojazdem, 61-letni mieszkaniec gminy Łańcut, jest nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad 0,7 promila alkoholu.

Do kolejnego zatrzymania nietrzeźwego kierowcy doszło kilkanaście minut później w Białobrzegach. Uwagę funkcjonariuszy ruchu drogowego zwróciło dziwne zachowanie kierowcy iveco. Widząc policyjny patrol, kierujący pojazdem mężczyzna zjechał na pobocze, a następnie zamienił się miejscami z siedzącym obok pasażem. Okazało się, że powodem takiego zachowania 36-letniego kierowcy iveco, był wypity wcześniej alkohol. Badanie alkomatem wykazało u mężczyzny ponad 0,5 promila alkoholu.

Obaj kierowcy stracili już prawa jazdy, a za popełnione przestępstwo odpowiedzą przed sądem.

Prawo jazdy policjanci zatrzymali również 58-letniemu kierowcy osobowego volkswagena. Mężczyzna do kontroli drogowej został zatrzymany po godz. 9 w Krzemienicy. Badanie stanu trzeźwości wykazało u 58-latka ponad 0,3 promila. To wystarczyło, aby kierujący volkswagena stracił prawo jazdy i odpowiedział za popełnione wykroczenie.

Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę i powstrzymanie się od siadania za kierownicą, gdy wcześniej piliśmy alkohol. Pamiętajmy, że po mocno zakrapianej imprezie, alkohol nawet kilkanaście godzin utrzymuje się we krwi.

43-latek z gm. Czarna w areszcie. Znęcał się nad rodziną

Sąd Rejonowy w Łańcucie, zastosował areszt tymczasowy wobec 43-letniego mieszkańca gminy Czarna. Mężczyzna od dłuższego czasu znęcał się nad rodziną. Teraz najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

W ubiegłą sobotę, policjanci zostali poinformowani o awanturze domowej, do której doszło w jednej z miejscowości, w gminie Czarna. Ze zgłoszenia wynikało, że pijany mężczyzna wszczął awanturę i znęca się nad członkami swojej rodziny.

Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie. Jak ustalili, pijany 43-latek, po raz kolejny groził pozbawieniem życia oraz stosował przemoc fizyczną wobec najbliższej rodziny. Nie było to jedyne przestępstwo jakiego dopuścił się 43-latek. Mężczyzna złamał także sądowy zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych oraz nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania.

43-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Burmistrz przypomina o obowiązku spisowym w ramach NSP

Gminny Komisarz Spisowy – Burmistrz Miasta Łańcuta  przypomina, że czas na dokonanie obowiązkowego spisu  w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań upływa z dniem 30 września 2021 r.

Obowiązek spisowy możesz zrealizować poprzez:

  • samospis internetowy  – wejdź na spis.gov.pl i spisz się przez Internet w domu,
  • dokonanie spisu w Urzędzie Miasta Łańcuta codziennie w godzinach pracy Urzędu,
  • telefonicznie,  gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz, (jednak nie z każdym skontaktuje się rachmistrz).

Piknik militarny w Łańcucie. Na rynku stanął czołg [FOTO]

100 lat temu utworzono 10 Pułk Strzelców Konnych. Z tej okazji w weekend w Łańcucie zorganizowano piknik militarny i obchody rocznicy.

Początek dziejów 10 Pułku Strzelców Konnych sięga 1918 roku. Zalążkiem jego był I szwadron, zgrupowania kawalerii, powstały w La Mandria di Chivasso, niedaleko Turynu, we Włoszech. Dowódcą zgrupowania był por. Jan Rudnicki, zaś jego zastępcą por. Kazimierz Dworak. Po sformowaniu, I szwadron został wysłany do Polski, gdzie osiągnął pierwszą polską stację kolejową 29 kwietnia 1919 w Lesznie. Dla upamiętnienia tej daty corocznie obchodzono w tym dniu święto pułkowe. Po przybyciu do Polski, szwadron wszedł do akcji bojowej jako jednostka kawalerii 11 DP. w walkach w okolicach Lwowa. Następnie jako II dywizjon pułku szwoleżerów, a później 4 pułku ułanów, przeniesiony został na granicę Śląska i Zagłębia.
         W czasie wojny polsko-bolszewickiej brał udział w walkach pod Radzyminem, kończąc swoje działania bojowe pod Słuckiem. Rozkazem MSW z dnia 27 października 1921, dywizjon przekształcony został w pułk i otrzymał nazwę 10 Pułk Strzelców Konnych. Na miasto garnizonowe wyznaczony został Łańcut oraz pobliski Hruszów jako miejsce stacjonowania 4 szwadronu.
W sobotę w Łańcucie na rynku zorganizowano piknik militarny, podczas którego można było na żywo zobaczyć manewry czołgu Leopard i wejść do jego wnętrza. Prócz żołnierzy 21. Brygady Podhalańskiej na rynku pojawili się także Strzelcy z JS Strzelec z Rzeszowa. Można było zobaczyć współczesną oraz zabytkową historyczną broń, medale i dowiedzieć się szczegółowych informacji związanych z wojskowością. Dla zwiedzających czekała także kiełbaska i wojskowe dania.

Aż dziewięć kolizji drogowych w powiecie w miniony weekend

Tylko w ten weekend policjanci 9-krotnie interweniowali w związku ze zdarzeniami, do których doszło na drogach powiatu łańcuckiego. W większości były to tylko niegroźne kolizje, zakończone porysowaniem lakieru. W dwóch jednak przypadkach, nie obyło się bez pomocy medycznej i holowania rozbitych pojazdów.

Do pierwszego wypadku doszło w sobotę po godz. 17, na drodze powiatowej w Kraczkowej. Jak ustalili policjanci, volkswagenem, jadącym w kierunku Cierpisza, jechało trzech mieszkańców gminy Łańcut. Samochodem kierował 43-latek. W pewnym momencie, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia ranny został 38-letni pasażer. Od kierującego pojazdem wyczuwalny był alkohol. Po opuszczeniu pojazdu, 43-latek miał problemy z utrzymaniem równowagi. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu na alkomacie. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Pobrano od niego krew do badań na zawartość alkoholu.

Do drugie wypadku doszło z nocy z soboty na niedzielę na drodze krajowej nr 94 w Kraczkowej. W kierunku Łańcuta, pojazdem marki Audi, poruszał się 30-letni mieszkaniec gminy Łańcut. Za nim, osobowym oplem, jechał 36-letni mieszkaniec powiatu Jarosławskiego. Jak ustalili policjanci, to właśnie 36-latek nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na tył audi, które w następstwie uderzenia zjechało do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia do szpitala trafił 30-letni mieszkaniec gminy Łańcut. Zarówno on, jak i kierujący oplem, w chwili wypadku, byli trzeźwi.