Dożynki Gminne Gminy Markowa w Tarnawce [FOTO]

W niedzielę 22 sierpnia 2021 r. w Tarnawce odbyły się Dożynki Gminne Gminy Markowa.
Od południa drogami gminy odbywał się przejazd korowodów dożynkowych. O godzinie 14:00 w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnawce sprawowana została Msza Św. dziękczynna za tegoroczne zbiory. Mszę św. koncelebrowali proboszczowie z naszych parafii: ks. Zygmunt Suski, ks. Roman Chowaniec oraz ks. Paweł Konieczny.
Po mszy św. nastąpiło przejście korowodu dożynkowego na czele z Zespołem Orkiestry Dętej z Markowej oraz starostami dożynkowymi z każdej miejscowości gminy na stadion, gdzie odbyły się główne uroczystości.
W
części obrzędowej z udziałem dziewięciu delegacji wieńcowych znalazły się tradycyjne pieśni i obrzędy dożynkowe. Zaprezentowane zostały wszystkie wieńce oraz nastąpiło przekazanie chlebów dożynkowych gospodarzowi dożynek wójtowi gminy Markowa Mirosławowi Macowi a także podzielenie chleba wśród wszystkich zebranych.

W niedzielę 22 sierpnia 2021 r. w Tarnawce odbyły się Dożynki Gminne Gminy Markowa.

Już od godziny 12:00 drogami naszej…

Opublikowany przez Centrum Kultury Gminy Markowa Wtorek, 24 sierpnia 2021

W programie artystycznym udział wzięły zespoły Centrum Kultury Gminy Markowa: Zespół Śpiewaczy „Husowianie”, Zespół Śpiewaczy z Markowej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie”, Zespół baletowy z Husowa, Zespół Pieśni i Tańca „Markusy”, Kapela Ludowa „Markowianie” oraz Kapela Podwórkowa „Misie”.
Całość wydarzenia zakończyła zabawa taneczna.
źr. CK Gminy Markowa/Facebook

Pożar drewnianego domu w Markowej. Nie żyje 57-latka

Dziś w nocy w powiecie łańcuckim doszło do pożaru drewnianego budynku. Mimo reanimacji, nie udało się uratować życia 57-letniej właścicielki domu.

Około północy dyżurny łańcuckiej Policji odebrał zgłoszenie o pożarze drewnianego domu w miejscowości Markowa. Podczas akcji gaśniczej, strażacy znaleźli w budynku, mieszkającą w nim, 57-letnią kobietę. Mimo prowadzonej przez strażaków, do czasu przyjazdu pogotowia, reanimacji, życia kobiety nie udało się uratować. Decyzją prokuratora jej ciało zabezpieczono do badań sekcyjnych. Wstępnie ustalono, że źródłem pożaru mógł być piec, znajdujący się w kotłowni domu. 

Za nami Dzień Otwarty w Skansenie w Markowej [GALERIA]

Tradycyjnie już, w pierwszą niedzielę lipca, Skansen w Markowej powitał zwiedzających w ramach Dnia Otwartego.

Zwiedzający mogli zobaczyć nie tylko wystrój wnętrz dawnych domostw, ale też wyginające zawody, spróbować lokalnych potraw oraz zobaczyć występy taneczne i wokalne.

Atrakcją, która cieszyła się powodzeniem była wystawa starych fotografii.

 

Gmina Markowa finalistą konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021

Wójt Gminy Markowa Mirosław Mac odebrał gratulacje z rąk Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg za wyróżniające się działania w zakresie polityki prorodzinnej, które w istotny sposób przyczyniają się do poprawy komfortu życia rodzin oraz rozwoju społeczności lokalnej.

 Wydarzenie miało miejsce w trakcie konferencji międzynarodowej V4+ COALITION PRO FALIMLIA, czyli spotkania Ministrów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych państw europejskich zajmujących się sprawami rodzin.

Aby polityka rodzinna była skuteczna, ważna jest współpraca rządu z gminami i organizacjami pozarządowymi. Dziś nagrodziliśmy samorządy, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest rodzina i tworzą dla niej optymalne warunki do życia. Zwycięzcom serdecznie gratuluję i liczę na kolejne wspólne działania, mające na celu podnoszenie rangi rodziny w naszym kraju – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Do udziału zgłosiło się 236 gmin, które zaprezentowały swoje osiągnięcia, a także podzieliły się planami na przyszłość.