Strona główna Ciekawostki Co można wydrukować drukarką 3D?

Co można wydrukować drukarką 3D?

679
0
co można wydrukować w 3D

Trzecia oś w technologii produkcyjnej od zawsze była dużym wyzwaniem. Współczesne programy, których używa się do projektowania elementów przestrzennych za pomocą trzech osi, mimo tego, że zostały wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno, mają potężne możliwości kreacyjne. Już dziś drukarek 3D używa się niemal we wszystkich dziedzinach życia, zaś eksperci prognozują, iż ich „złote lata” przypadną dopiero za jakiś czas. Czym jest druk 3D i co można wydrukować przy jego pomocy?

Technologia 3D

Druk 3D rozwijany jest od ponad trzydziestu lat, jednak dopiero po wprowadzeniu sterowników oraz mikroprocesorów, drukarki tego typu dostały nowe życie oraz trafiły do sprzedaży na masową skalę. Urządzenia drukujące są ciągle rozwijane i ulepszane, ich dokładność z każdym rokiem jest coraz doskonalsza, dzięki czemu można je wykorzystywać w takich dziedzinach jak lotnictwo czy medycyna. Eksperci twierdzą jednak, że druk 3D swoje apogeum popularności zdobędzie dopiero za kilkanaście lat, gdy technologia stanie się tak zaawansowana, że nie będzie jej można już bardziej udoskonalić.

materiały i akcesoria do drukarek

Materiały i akcesoria do drukarek – https://dmd-biuro.pl/

Druk 3D dostępny dla każdego

Obsługa drukarek 3D jest na tyle prosta, że w znanych sieciach handlowych można je spotkać obok zwykłych drukarek laserowych. W celu wydrukowania obiektu, najważniejszą rolę pełni projekt, który można zakupić, ściągnąć lub wykreować samemu w programach eksportujących grafiki do formatu STL – projekt o takim formacie można wyeksportować między innymi w popularnym programie AutoCAD. Dopiero po przetworzeniu pliku przez sterownik drukarki głowica rozgrzewa i topi  materiał drukujący, po czym nanosi go w odpowiednie miejsca i utwardza na stole roboczym.

Co można wydrukować drukarką 3D?

Wydrukować nią można praktycznie wszystko – w tym miejscu ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz dostępne materiały drukujące, choć na rynku dostępne są wkłady papierowe, gumowe, metalowe, ceramiczne a nawet betonowe. Na co dzień drukarki 3D wykorzystywane są w gałęzi reklamowej, gdzie drukuje się na nich wszelkiego rodzaju gadżety reklamowe oraz podzespoły do reklamy zewnętrznej.

Druk 3D zaczyna być również doceniany w gałęzi medycznej, gdyż dzięki precyzyjnym urządzeniom można zaprojektować i wydrukować m.in. elementy do przeszczepów oraz uszkodzone tkanki, stosowane podczas zabiegów chirurgicznych. Stomatolodzy coraz częściej zatrudniają projektantów, grafików oraz technologów, którzy są w stanie zrekonstruować każdy ząb z osobna, po czym wydrukować go i wstawić tak, by niczym nie odbiegał od tych naturalnych.

Urządzenia drukujące sprawdzają się również bardzo dobrze w przemyśle militarnym oraz motoryzacyjnym. Dzięki projektom oraz symulacjom przeprowadzanym na zaawansowanych programach istnieje możliwość wydrukowania prototypu broni. Pierwowzór przechodzi skrupulatne oględziny oraz badania, po czym w przypadku widocznych defektów nanoszone są poprawki i zmiany. W ostatnim dziesięcioleciu także lotnictwo wydrukowało miliony modeli samolotów w wersji pomniejszonej 3D. Dzięki takim modelom można sprawdzić jak nowoprojektowany obiekt będzie zachowywać się w tunelu aerodynamicznym.

Bardzo popularna oraz coraz bardziej rozwijana jest metoda drukowanych domów. W tym przypadku potężna drukarka, za pomocą głowicy, wypluwa specjalnie zmodyfikowaną zaprawę, która twardnieje w krótkim czasie. Dzięki tej metodzie wyprodukowanie stabilnego domu w stanie surowym trwa zaledwie parę dni.

Druk 3D- drukiem przyszłości

Dziedzina druku 3D zaskakuje każdego dnia. W formie eksperymentalnej powstają coraz to nowe twory naukowców. Urządzenia potrafią wydrukować między innymi żywność, ubrania, biżuterię oraz setki innych przedmiotów z niemal każdej kategorii. Eksperci twierdzą, że drukarki 3D zrewolucjonizują na tyle rynek, że w supermarketach podczas zakupów będziemy zamawiać produkty drukowane na bieżąco.

Druk w przyszłości pozwoli na wydrukowanie skomplikowanych komponentów składających się z wielu podzespołów tj. telewizor, radio, lodówka, jednak cena oraz czas w jakim dany produkt zostałby zrealizowany, byłby długi oraz nieopłacalny. Dlatego urządzenia te nigdy nie wyprą pracowników w fabrykach.

Reasumując, druk 3D to nieskończone możliwości, które zaczyna się coraz bardziej doceniać oraz wykorzystywać w większości gałęzi przemysłu. Drukarka 3D nie jest już urządzeniem do zabawy, produkującym np. małe figurki dla hobbystów. Jej możliwości stale się rozwijają i zapewne urządzenie to jeszcze niejednokrotnie zaskoczy ludzkość.