Jaki wpływ ma regularne jedzenie na metabolizm

Jaki wpływ ma regularne jedzenie na metabolizm

Dieta i prawidłowe żywienie są obecnie często podejmowanymi tematami nie tylko wśród osób, które chcę skutecznie walczyć ze zbędnymi kilogramami, ale również wśród tych, co prawidłowy sposób odżywiania traktują jako ważny element codziennego życia. Jak mantra wraca do nas w takim przypadku reguła, mówiąca o regularnym spożywaniu posiłków. Jaki to ma jednak wpływ na metabolizm człowieka?

(więcej…)

producent przypraw

Przyprawy ekologiczne – dlaczego warto je stosować?

Wszechobecna moda na produkty „eko” skłania wiele osób do zadawania sobie pytań, między innymi dotyczących tego, czy warto spożywać produkty ekologiczne, jakie mają one zalety, czym wyrób z certyfikatem „bio” lub „eko” na opakowaniu różni się od pozostałych? Niezależnie od tego, czy ktoś jest wybitnym kucharzem, czy też gotuje wyłącznie z konieczności, z pewnością używa wielu przypraw- są to bowiem produkty wykorzystywane we wszelkiej kuchni i do każdego dania. Ważne więc, by były one ekologiczne.

Przyprawy nadają ostatecznego smaku i charakteru przygotowywanym przez nas potrawom. Pozwalają na uzyskanie wyjątkowych zestawień smakowych a także umożliwiają na kulinarne eksperymentowanie ze smakiem, zapachem czy wyglądem dania, wydobywając z niego wszystko co najlepsze. Wykorzystywanie w kuchni produktów ekologicznych ma znaczenie i dotyczy to również przypraw. Dlaczego warto je stosować?

Zalety przypraw ekologicznych

Fundamentalną zaletą wszystkich produktów ekologicznych, w tym także przypraw jest to, że są zdecydowanie zdrowsze od pozostałych wyrobów przetworzonych. Nie zawierają żadnych sztucznych substancji, konserwantów czy barwników, a każdy etap ich produkcji przebiega w sposób jak najbardziej naturalny. Są całkowitym przeciwieństwem przypraw konwencjonalnych, które często wzbogacone są chemicznymi dodatkami, wzmacniającymi smak, aromat, kolor czy nadającymi trwałości. Nie idą one jednak w parze z naszym zdrowiem, przyczyniając się do powstania wielu mniej lub bardziej groźnych objawów i chorób.

producent przypraw

Wiodący producent przypraw w Polsce – Bellako Sp. z o.o.

Naturalne, ekologiczne przyprawy posiadają także działania lecznicze. Są to swoiste dary natury, mający dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Niektóre z nich przyśpieszają proces przemiany materii oraz ułatwiają trawienie, mają właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i znieczulające, działają antynowotworowo a nawet posiadają właściwości naturalnego antybiotyku. Co więcej, niektóre z nich są naturalnym afrodyzjakiem.

Kolejnym atutem przypraw ekologicznych jest całkowity brak lub tylko nieznaczne ich przetworzenie. Każdy proces powstawania produktów ekologicznych podlega ścisłym kontrolom i odbywa się według określonych norm. Kupując przyprawy ekologiczne mamy więc pewność, że otrzymamy produkt najwyższej jakości- uprawiany bez stosowania chemicznych nawozów, zebrany ze starannością, należycie suszony i pakowany tak, by zachował swój aromat, oddając go daniom.

Jak wybrać produkty ekologiczne?

Wydawać by się mogło, że przyprawy są tym produktem, który bez względu na pochodzenie czy producenta, zawsze jest naturalny i ekologiczny. Niestety tak nie jest. Większość dostępnych na rynku produktów zawiera konserwanty, barwniki i inne dodatki. Jak więc rozpoznać i kupować produkty pewne, ekologiczne i zdrowe?

Po pierwsze należy czytać etykiety kupowanych produktów i omijać te, które zawierają wszelkie dodatki. Zasada jest bardzo prosta- im krótszy skład, tym lepiej. A najlepiej, gdy jest to pojedynczy składnik lub mieszanka kilku naturalnych składników. Niech nie mylą nas także wszelkie chwyty marketingowe niektórych producentów oraz hasła typu „bez glutaminianu soli”, „bez konserwantów” i podobne, umieszczane zazwyczaj na przodzie opakowania. Taka informacja nie jest bowiem jeszcze jednoznaczna z tym, że jest to produkt ekologiczny.

Po drugie należy kupować przyprawy pochodzące z pewnego źródła i od sprawdzonych sprzedawców. Warto więc rozeznać się w temacie, rozejrzeć się po okolicy ale nie tylko- obecnie można znaleźć wiele sklepów internetowych oferujących zdrową, ekologiczną żywność oraz poszczególne produkty. Do tego takie aromatyczne, naturalne przyprawy wcale nie muszą być o wiele droższe niż ich przetworzona konkurencja. Warto więc być w pełni świadomym konsumentem, dbającym o swoje zdrowie w nawet najmniejszym szczególe.

Odpowiadając więc na najważniejsze pytanie niniejszej tematyki- warto stosować przyprawy ekologiczne, gdyż wpływają one pozytywnie na nasze zdrowie, zarówno w kontekście niedalekiej, jak i odległej perspektywy. Świeżość poszczególnych przypraw sprawi, że wzbogacone nimi danie będzie pełne smaku, aromatu a także wpłynie pozytywnie na nasz organizm i nasze zdrowie.

co można wydrukować w 3D

Co można wydrukować drukarką 3D?

Trzecia oś w technologii produkcyjnej od zawsze była dużym wyzwaniem. Współczesne programy, których używa się do projektowania elementów przestrzennych za pomocą trzech osi, mimo tego, że zostały wprowadzone na rynek stosunkowo niedawno, mają potężne możliwości kreacyjne. Już dziś drukarek 3D używa się niemal we wszystkich dziedzinach życia, zaś eksperci prognozują, iż ich „złote lata” przypadną dopiero za jakiś czas. Czym jest druk 3D i co można wydrukować przy jego pomocy?

(więcej…)

oprogramowanie erp

Co to jest i do czego służy system ERP?

Współczesny biznes w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach, które podsuwa technologia IT. Trudno wyobrazić nam sobie jakąkolwiek firmę działającą bez sprawnego systemu informatycznego. ERP to pojęcie, które coraz częściej staje się niezbędnikiem każdego przedsiębiorstwa, dbającego o rozwój i komfort pracy. Dla wszystkich tych, którym temat jest trochę mniej bliski, przybliżamy podstawowe informacje wyjaśniające ten „must have” współczesnej firmy.

Definicja systemu ERP

ERP jest to skrót od anglojęzycznej nazwy Enterprise Resource Planning, co w języku polskim oznacza Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. Jest to szerokie zagadnienie, które odnosi się do całościowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, we wszystkich jego płaszczyznach. To teoria, zaś w praktyce jest to złożony system informatyczny, mający na celu usprawnienie zarządzania danej firmy oraz zwiększenie efektywności działania.

enova cennikZobacz cennik oprogramowania enova365 – enova cennik

Początki systemu ERP

Rozwój technologii i informatyzacji sprawił, że wraz z upływem czasu każda działająca na rynku firma stawała się w pewien sposób uzależniona od tych dwóch elementów. Stosowane początkowo wszelkiego rodzaju bazy danych przyczyniły się do powstania w latach 60-tych XX wieku systemu MRP, który odnosił się do planowania zapotrzebowania materiałowego. System ten był stopniowo rozbudowywany o powiązane zagadnienia, czego efektem było powstanie systemu MRP II, służącego planowaniu zasobów produkcyjnych. Potrzeba zastosowań informatycznych i w pozostałych obszarach działalności, doprowadziła do dalszego rozwoju modelu MRP II i w konsekwencji do powstania systemu ERP, jako wspomagającego  procesami zarządzania przedsiębiorstwem. Określenia tego pierwszy raz użyto w 1990 roku, zaś już od kilku lat funkcjonują także systemy ERP II, które pozwalają przenieść pracę również i do sieci.

Na jakich płaszczyznach działa ERP?

Optymalizacja pracy dzięki użyciu systemu ERP następuje praktycznie na wszystkich płaszczykach działalności firmy. Enova365 to jedno z najlepszych i najnowocześniejszych systemów klasy ERP, które oferuje między innymi następujące moduły: kadry i płace, sprzedaż i CRM, finanse i księgowość, procesy, handel i magazyn, windykacja, produkcja, projekty, delegacje służbowe, wypożyczalnia, business intelligence i inne. Poszczególne elementy dostosowywane są do indywidualnych potrzeb każdej firmy, mogą one działać samodzielnie a jednocześnie cały system posiada wspólną bazę danych, zapewniającą szybki dostęp do niezbędnych informacji. Jak więc widzimy, system ERP działa we wszystkich obszarach danego przedsiębiorstwa i można go w łatwy sposób spersonalizować do potrzeb konkretnej firmy.

Do czego służy system ERP?

Wspomnieliśmy już, że system klasy ERP służy do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem i znacznie ułatwia codzienne działania firmy, jeśli tylko jego narzędzia zostaną odpowiednio dobrane do potrzeb  danego podmiotu. Rozłóżmy jednak na czynniki pierwsze zasadę działania systemu, by w lepszym stopniu móc przybliżyć zasady jego funkcjonowania.

Zrobimy to na przykładzie kolejnego z liderów w tej dziedzinie, czyli WAPRO ERP od Asseco, który jest nowoczesnym, zintegrowanym systemem ERP, który wspiera rozwój firm, znacznie zwiększając efektywność działania, co przekłada się na ich konkurencyjność.

Sprzedaż i magazyn (WAPRO Mag) to system obsługujący całościowo procesy zamówień i sprzedaży, zarządzanie magazynem oraz relacjami z klientem CRM a także umożliwiający kontrolę finansów firmy.

Finanse i księgowość (WAPRO Fakir) jest programem przeznaczonym do obsługi pełnej księgowości w przedsiębiorstwach, w tym wszelkich operacji księgowych, przetwarzania danych finansowo-księgowych, stałego monitoringu kosztów, rozliczeń inwestycji firmy, analiz działalności, tworzenia planów budżetowych.

Księgowość (WAPRO Kaper) to z kolei rozwiązanie dla niewielkich firm, które rozliczają się na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to niejaka rozszerzona wersja księgi podatkowej, pozwalająca dodatkowo na rozliczanie ryczałtowej ewidencji sprzedaży, najem, prowadzenie uproszczonych płac, ewidencję środków trwałych czy rozliczenie samochodów firmowych.

Kadry i płace (WAPRO Gang) to moduł działający na płaszczyźnie zasobów ludzkich, w zakresie kadr i płac. Wspomaga działania związane z rozliczaniem czasu pracy, naliczaniem wynagrodzeń pracowniczych i rozliczeń z US i ZUS, obsługą umów cywilnoprawnych oraz rejestracją wszelkiej dokumentacji pracowniczej.

System ERP śmiało można uznać więc za podstawę koordynującą zarządzanie współczesnym biznesem, niezależnie od branży i wielkości danej firmy. Jest to narzędzie, które odpowiednio dobrane wesprze każde przedsiębiorstwo, przyczyniając się do jego rozwoju i ostatecznego sukcesu.