Strona główna Ciekawostki Jak dbać o powłokę lakierniczą na samochodzie?

Jak dbać o powłokę lakierniczą na samochodzie?

600
0
jak dbać o lakier samochodowy

Samochód w XXI wieku to dla niektórych drugi dom. Wiele osób dba więc o swój pojazd, skrupulatnie sprzątając i myjąc go co kilka dni. Należy pamiętać jednak, że auto podobnie jak i my, z każdym dniem starzeje się, a niegdyś nowe i  błyszczące elementy, zaczynają tracić swój pierwotny blask. Wnętrze można wyprać, dywaniki i tapicerkę odkurzyć, na plastiki można nałożyć orzeźwiający dressing, ale co z lakierem?

Lakier (nie)trwały

Lakier na samochodzie płowieje powoli. Nie widać tego bezpośrednio gołym okiem, jednak po kilku latach eksploatacji można zauważyć, że na przykład krwisto czerwony kolor pojazdu zmienił się na blado szkarłatny. Jest to przede wszystkim efekt działania niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr z drobinkami piasku, kwaśne deszcze oraz słońce. Dostępne na rynku środki i woski nie pomogą zabezpieczyć pojazdu na tyle, aby powstrzymać taki proces. Jeżeli planuje się przywrócenie dawnego blasku powłoce lakierniczej, warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi do regeneracji malowanych powierzchni.

oklejanie samochodów rzeszów

Oklejanie samochodów na Podkarpaciu

https://dkamedia.pl/oferta-reklama/oklejanie-samochodow-rzeszow/

Powłoka lakiernicza na samochodzie

Lakier na samochodzie ma funkcję zabezpieczająca. Mimo, że jest on cienko nanoszony i jego grubość nie przekracza nawet grubości włosa, chroni on doskonale przed zabrudzeniem, korozją czy zadrapaniami. Powłoka lakieru nanoszona jest na pojazd czteroetapowo- na początku nanoszony jest grunt, który ma na celu uchronić pojazd przed rdzą, następnie na grunt nanosi się podkład, trzecia warstwa to tzw. baza, która ma w sobie pigment nadający pojazdowi wybrany kolor. Dopiero ostatnią powłoką jest lakier, który wyrównuje niedoskonałości, zabezpiecza przed promieniami UV oraz nadaje połysku.

Jak dbać o lakier na samochodzie?

Aby naprawić spłowiały, zniszczony lakier, można skorzystać z gotowych rozwiązań a więc udać się do studia auto detalicznego lub spróbować własnoręcznie odnowić powłokę, używając  profesjonalnych preparatów. Dostępne środki do pielęgnacji lakieru można podzielić na dwie części, jedne z nich nabłyszczają i chronią lakier przed promieniami, zaś drugie posiadają w sobie pyłek ścierny, który pomaga usunąć drobne rysy oraz przebarwienia

Dokładne czyszczenie pojazdu

Przed rozpoczęciem regeneracji należy dokładnie umyć pojazd na myjni bezdotykowej lub w domu myjką ciśnieniową. Po opłukaniu pojazdu wodą, trzeba nanieść na niego pianę z aktywnym szamponem do pojazdów, który ma za zadanie odtłuścić karoserię oraz usunąć trudniejsze zabrudzenia. Piana dodatkowo powinna być nanoszona miękką tkaniną z mikrofibry, po każdym cyklu należy ją sprawdzić czy nie zebrała ona w sobie zanieczyszczeń, które mógłby porysować lakier. Po naniesieniu piany, wystarczy ją kolejno spłukać, ze szczególnym uwzględnieniem łączeń metalowych z plastikiem – to tam zbiera się najwięcej brudu. Osuszanie najlepiej wykonać trzymając za dwa rogi i przeciągając suchą szmatką po karoserii. Taki proces gwarantuje likwidację oczek powstałych przy kropelkach wody. Owady oraz smołę usunąć należy tzw. glinką, którą przez pocieranie na zabrudzeniu, skutecznie go likwiduje.


Polerowanie auta

Do zabiegu polerki należy przygotować odpowiednie preparaty oraz tzw. pad polerski. Drobne rysy oraz skazy na lakierze można usunąć przy pomocy  środków ścierno-chemicznych z miękkim padem. Jednak gdy powstałe przez lata rysy są głębokie, a lakier mocno spłowiały, wówczas warto zdecydować się na użycie pasty ściernej oraz twardego pada- taki zestaw zeszlifuje powstały nalot i przywróci dawny blask powłoce. Przed przystąpieniem do polerowania można zabezpieczyć elementy plastikowe taśmą malarską, która uchroni przed ich porysowaniem. Proces polerki to długi i żmudny proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Pastę nakłada się na bezpośrednio na pad, po czym poleruje dociskając delikatnie nakładkę do pojazdu. Nadmiar pasty powinno zebrać się miękką ściereczką.

Niezawodne oklejenie auta

Po wypolerowaniu wszystkich elementów, należy jeszcze raz dokładnie przetrzeć całość a następnie skorzystać z jednego z dwóch sposobów ochrony lakieru. Pierwszy z nich jest niestety krótko trwały i polega na naniesieniu na karoserię powłoki wosku. Drugim z nich, zdecydowanie bardziej polecanym, jest oklejenie pojazdu folią bezbarwną lub w wybranym kolorze. Zabieg taki profesjonalnie wykona agencja specjalizująca się w tego rodzaju usługach. Foli to gwarancja jakości oraz trwałości przez około 10 lat. Po tym czasie można ją ściągnąć i nanieść ponownie nową. Proces oklejania trwa kilka dni i mimo że nie należy do najtańszych, daje  pewne i zadawalające efekty.