WYPADEK CYSTERNY Z CHEMIKALIAMI

Do groźnego zdarzenia doszło późnym wieczorem w miejscowości Pogwizdów. Na drodze powiatowej relacji Stobierna – Medynia Głogowska przewróciła się cysterna przewożąca niebezpieczną ciecz. Z pobliskich domów ewakuowano 11 osób. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

W piątek 13 grudnia, dyżurny łańcuckiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku w miejscowości Pogwizdów. Według przekazanych informacji samochód ciężarowy typu cysterna wjechał w ogrodzenie przydrożnej posesji. Na miejsce zdarzenia udali się policjanci oraz strażacy z Łańcuta.

Jak ustalono, obywatel Węgier na naczepie samochodu ciężarowego przewoził kontener kolejowy z 24 tonami substancji chemicznej. Policjanci wstępnie ustalili, że kierujący cysterną stracił panowanie nad pojazdem, ciężarówka zjechała na pobocze, gdzie uderzyła w przydrożny przepust oraz ogrodzenie posesji. Naczepa wywróciła się, a z uszkodzonego zbiornika zaczęła wypływać ciecz.

Z uwagi na fakt, że cysterna przewoziła silnie toksyczną i wybuchową substancję chemiczną podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców pobliskich domów oraz wyznaczono 150 metrową strefę bezpieczeństwa. Na miejsce zdarzenia wezwano Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą z Nowej Sarzyny, która specjalizuje się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym. Strażacy z tej jednostki ustali, że uszkodzeniu uległ jedynie płaszcz ochrony zbiornika, z którego wyciekał płyn chłodzący.

Na miejsce wypadku ściągnięto specjalistyczny dźwig, za pomocą którego podniesiono przewróconą naczepą. W asyście straży pożarnej i policji ciągnik wraz z naczepą został przetransportowany do zakładu przemysłowego, gdzie chemikalia miały trafić.

Policjanci wykonali oględziny i sporządzili dokumentację niezbędną do wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego zdarzenia. Przez kilka godzin droga relacji Stobierna – Medynia Głogowska była zablokowana. W akcji wzięło udział kilkunastu funkcjonariuszy łańcuckiej komendy oraz około 60 strażaków. Na szczęście w wypadku nikt nie ucierpiał.

16-LATKA ZA KIEROWNICĄ HONDY

Łańcuccy policjanci zatrzymali do kontroli samochód, którym kierowała… 16-letnia mieszkanka gminy Czarna. Nastolatka odpowie teraz za prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień i pomimo braku dopuszczenia go do ruchu. Konsekwencje poniesie również 19-letni właściciel pojazdu, który użyczył jej swój pojazd.

Do zdarzenia doszło wczoraj, przed godz. 12, w Rakszawie. Policjanci zatrzymali do kontroli pojazd marki Honda, którym podróżowały dwie osoby. Okazało się, że siedząca za kierownicą hondy młoda kobieta, to 16-letnia mieszkanka gminy Czarna. Pasażerem był natomiast 19-letni właściciel pojazdu, mieszkaniec Pogwizdowa. Policjanci ustalili również, że honda nie jest dopuszczona do ruchu, ze względu na zatrzymany dowód rejestracyjny.

16-latka tłumaczyła policjantom, że chciała się tylko przejechać. Teraz przed sądem rodzinnym odpowie za prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień oraz pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu. W pierwszym przypadku sędzia może również orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia.

Za swoje czyny odpowie również 19-letni właściciel samochodu, który dopuścił do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień oraz pojazd do jazdy pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających jego dopuszczenie do ruchu.

ź: KPP Leżajsk