100. rocznica utworzenia 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie [foto, video]

Koło 10 Pułku Strzelców Konnych, Muzeum – Zamek w Łańcucie i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizowały uroczyste obchody 100. rocznicy utworzenia 10 Pułku Strzelców Konnych.

Obchody rozpoczęły się w sobotę piknikiem militarnym. Na łańcuckim rynku pojawił się czołg Leopard ze Świętochłowic.

Piknik militarny w Łańcucie. Na rynku stanął czołg [FOTO]

W niedzielę o 11:00 odbyła się Msza Święta w intencji żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy 10 Pułku Strzelców Konnych. Natomiast o 12:30 na ścianie budynku d. Kasyna Urzędniczego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100. rocznica utworzenia 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie. Uroczystości uświetnił apel z udziałem wojska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie Krzysztof Barbarski.

10 Pułk Strzelców Konnych wsławił się m.in. walcząc w Bitwie o Łańcut. Rocznicę tego zdarzenia obchodziliśmy 9 września:

II Wojna Światowa: Bitwa w obronie Łańcuta

Dziwna piaskownica na os. gen. Maczka. Mieszkańcy wściekli [FOTO]

Na łańcuckim osiedlu generała Maczka powstała dziwna piaskownica. Stojąca do niedawna prawie 30-letnia piaskownica, tradycyjna i bezpieczna dla dzieci, została zastąpiona nowoczesną konstrukcją.

Mieszkańcy osiedla nie kryją zaskoczenia i zażenowania. O zdarzeniu poinformowali na facebookowej stronie osiedla:

“Tego jeszcze nie było. To nie fikcja piaskownica dla dzieci na Os. Maczka przy bloku nr 7. Inicjatywa Spółdzielni mieszkaniowej. Zlikwidowano 30 letnią piękną piaskownicę na rzecz tego czegoś. Wszystko dla dzieci”.

Tego jeszcze nie było😱 To nie fikcja piaskownica dla dzieci na Os. Maczka przy bloku nr 7. Inicjatywa Spółdzielni…

Opublikowany przez Mieszkańcy Gen.Maczka – Łańcut Wtorek, 14 września 2021

 

Burmistrz przypomina o obowiązku spisowym w ramach NSP

Gminny Komisarz Spisowy – Burmistrz Miasta Łańcuta  przypomina, że czas na dokonanie obowiązkowego spisu  w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań upływa z dniem 30 września 2021 r.

Obowiązek spisowy możesz zrealizować poprzez:

  • samospis internetowy  – wejdź na spis.gov.pl i spisz się przez Internet w domu,
  • dokonanie spisu w Urzędzie Miasta Łańcuta codziennie w godzinach pracy Urzędu,
  • telefonicznie,  gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz, (jednak nie z każdym skontaktuje się rachmistrz).

SPEC Stal Łańcut przegrywa u siebie z MKS Kańczuga [FOTO]

Stal przed tym meczem zgromadziła 6 punktów w 5 meczach, MKS rozegrał jedno spotkanie więcej, ale zdobył jedynie 4 punkty.

W niedzielę przy Traugutta 11 został rozegrany siódmy mecz w rozgrywkach IV Ligi Podkarpackiej. SPEC Stal Łańcut podjęła u siebie MKS Kańczugę.

Kibice z Łańcuta liczyli na zwycięstwo, jednak goście po słabszym początku spotkania zaczęli dominować i kontrolować spotkanie. W pierwszej połowie mecz był przerwany na kilkanaście minut w związku z kontuzją jednego z graczy MKS Kańczugi, któremu wybito bark. Zawodnik został przewieziony do szpitala, na stadionie pojawiła się karetka. Mecz zakończył się wynikiem 2:5.

Bramki dla Stali: Konrad Buć i Tomasz Walat

Stal: Słysz – Cwynar, Sokolenko, Kmuk, Kuca P. Wójcik, Mach, N. Paczocha, Dudek-Buć, Róg

MKS: Przewrocki- Mikłasz, Borcz, Cieleń, Gurak-Struś, Barszczak, Dziedzic, Piestrak, Cichy-Ostrzywilk

Po siedmiu meczach łańcucianie zajmują 18 miejsce w tabeli. Liderem jest druga drużyna Stali Mielec.

 

Prolan Developer zorganizował dzień otwarty na osiedlu Księże Górki

Firma Prolan Developer zorganizowała dziś dzień otwarty na Osiedlu Księże Górki przy ulicy Ignacego Koziei w Łańcucie.

Podczas odbywającego się od godz. 12 pikniku nie zabrakło atrakcji dla dzieci: dmuchańce, malowanie twarzy, czy zabawy z animatorami.

Dorośli mogli zainteresować się nową ofertą od dewelopera.

Piknik militarny w Łańcucie. Na rynku stanął czołg [FOTO]

100 lat temu utworzono 10 Pułk Strzelców Konnych. Z tej okazji w weekend w Łańcucie zorganizowano piknik militarny i obchody rocznicy.

Początek dziejów 10 Pułku Strzelców Konnych sięga 1918 roku. Zalążkiem jego był I szwadron, zgrupowania kawalerii, powstały w La Mandria di Chivasso, niedaleko Turynu, we Włoszech. Dowódcą zgrupowania był por. Jan Rudnicki, zaś jego zastępcą por. Kazimierz Dworak. Po sformowaniu, I szwadron został wysłany do Polski, gdzie osiągnął pierwszą polską stację kolejową 29 kwietnia 1919 w Lesznie. Dla upamiętnienia tej daty corocznie obchodzono w tym dniu święto pułkowe. Po przybyciu do Polski, szwadron wszedł do akcji bojowej jako jednostka kawalerii 11 DP. w walkach w okolicach Lwowa. Następnie jako II dywizjon pułku szwoleżerów, a później 4 pułku ułanów, przeniesiony został na granicę Śląska i Zagłębia.
         W czasie wojny polsko-bolszewickiej brał udział w walkach pod Radzyminem, kończąc swoje działania bojowe pod Słuckiem. Rozkazem MSW z dnia 27 października 1921, dywizjon przekształcony został w pułk i otrzymał nazwę 10 Pułk Strzelców Konnych. Na miasto garnizonowe wyznaczony został Łańcut oraz pobliski Hruszów jako miejsce stacjonowania 4 szwadronu.
W sobotę w Łańcucie na rynku zorganizowano piknik militarny, podczas którego można było na żywo zobaczyć manewry czołgu Leopard i wejść do jego wnętrza. Prócz żołnierzy 21. Brygady Podhalańskiej na rynku pojawili się także Strzelcy z JS Strzelec z Rzeszowa. Można było zobaczyć współczesną oraz zabytkową historyczną broń, medale i dowiedzieć się szczegółowych informacji związanych z wojskowością. Dla zwiedzających czekała także kiełbaska i wojskowe dania.

Nie żyje Adam Hadław, społeczny rzecznik w Łańcucie

Nie żyje Adam Hadław, społeczny rzecznik osób niepełnosprawnych i seniorów w Łańcucie. Od jakiegoś czasu zmagał się z ciężką chorobą.

Wczoraj po walce z chorobą zmarł Adam Hadław. Informację o jego śmierci podała w sieci Chorągiew Podkarpacka ZHP i Stanisław Kruczek:

“Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy śp. harcmistrza Adama Hadława, członka Komisji Rewizyjnej Chorągwi Podkarpackiej ZHP, członka Rady Naczelnej ZHP, byłego jej Przewodniczącego, byłego członka Komendy Chorągwi Podkarpackiej ZHP, Centralnej Komisji Rewizyjnej, odznaczonego Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP.

Spoczywaj w pokoju Adamie! Czuwaj!”.

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy śp. harcmistrza Adama Hadława, członka Komisji Rewizyjnej Chorągwi Podkarpackiej…

Opublikowany przez Chorągiew Podkarpacka ZHP Czwartek, 9 września 2021

100. rocznica utworzenia 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie

Koło 10 Pułku Strzelców Konnych, Muzeum – Zamek w Łańcucie i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zapraszają na uroczyste obchody 100. rocznicy utworzenia 10 Pułku Strzelców Konnych. 

W programie:

  • 12 września 2021

– 11:00 Msza Święta w intencji żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy 10 Pułku Strzelców Konnych

– 12:30 odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku d. Kasyna Urzędniczego, uroczysty apel z udziałem wojska

 

Obchodom towarzyszy piknik militarny na łańcuckim Rynku, w godz. 12:00 – 20:00 (sobota, 11 września) oraz 10:00 – 14:00 (niedziela, 12 września). W trakcie jego trwania zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego, w tym czołgu Leopard.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie Krzysztof Barbarski.