Strona główna Ciekawostki Co to jest i do czego służy system ERP?

Co to jest i do czego służy system ERP?

646
0
oprogramowanie erp

Współczesny biznes w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach, które podsuwa technologia IT. Trudno wyobrazić nam sobie jakąkolwiek firmę działającą bez sprawnego systemu informatycznego. ERP to pojęcie, które coraz częściej staje się niezbędnikiem każdego przedsiębiorstwa, dbającego o rozwój i komfort pracy. Dla wszystkich tych, którym temat jest trochę mniej bliski, przybliżamy podstawowe informacje wyjaśniające ten „must have” współczesnej firmy.

Definicja systemu ERP

ERP jest to skrót od anglojęzycznej nazwy Enterprise Resource Planning, co w języku polskim oznacza Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. Jest to szerokie zagadnienie, które odnosi się do całościowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, we wszystkich jego płaszczyznach. To teoria, zaś w praktyce jest to złożony system informatyczny, mający na celu usprawnienie zarządzania danej firmy oraz zwiększenie efektywności działania.

enova cennikZobacz cennik oprogramowania enova365 – enova cennik

Początki systemu ERP

Rozwój technologii i informatyzacji sprawił, że wraz z upływem czasu każda działająca na rynku firma stawała się w pewien sposób uzależniona od tych dwóch elementów. Stosowane początkowo wszelkiego rodzaju bazy danych przyczyniły się do powstania w latach 60-tych XX wieku systemu MRP, który odnosił się do planowania zapotrzebowania materiałowego. System ten był stopniowo rozbudowywany o powiązane zagadnienia, czego efektem było powstanie systemu MRP II, służącego planowaniu zasobów produkcyjnych. Potrzeba zastosowań informatycznych i w pozostałych obszarach działalności, doprowadziła do dalszego rozwoju modelu MRP II i w konsekwencji do powstania systemu ERP, jako wspomagającego  procesami zarządzania przedsiębiorstwem. Określenia tego pierwszy raz użyto w 1990 roku, zaś już od kilku lat funkcjonują także systemy ERP II, które pozwalają przenieść pracę również i do sieci.

Na jakich płaszczyznach działa ERP?

Optymalizacja pracy dzięki użyciu systemu ERP następuje praktycznie na wszystkich płaszczykach działalności firmy. Enova365 to jedno z najlepszych i najnowocześniejszych systemów klasy ERP, które oferuje między innymi następujące moduły: kadry i płace, sprzedaż i CRM, finanse i księgowość, procesy, handel i magazyn, windykacja, produkcja, projekty, delegacje służbowe, wypożyczalnia, business intelligence i inne. Poszczególne elementy dostosowywane są do indywidualnych potrzeb każdej firmy, mogą one działać samodzielnie a jednocześnie cały system posiada wspólną bazę danych, zapewniającą szybki dostęp do niezbędnych informacji. Jak więc widzimy, system ERP działa we wszystkich obszarach danego przedsiębiorstwa i można go w łatwy sposób spersonalizować do potrzeb konkretnej firmy.

Do czego służy system ERP?

Wspomnieliśmy już, że system klasy ERP służy do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem i znacznie ułatwia codzienne działania firmy, jeśli tylko jego narzędzia zostaną odpowiednio dobrane do potrzeb  danego podmiotu. Rozłóżmy jednak na czynniki pierwsze zasadę działania systemu, by w lepszym stopniu móc przybliżyć zasady jego funkcjonowania.

Zrobimy to na przykładzie kolejnego z liderów w tej dziedzinie, czyli WAPRO ERP od Asseco, który jest nowoczesnym, zintegrowanym systemem ERP, który wspiera rozwój firm, znacznie zwiększając efektywność działania, co przekłada się na ich konkurencyjność.

Sprzedaż i magazyn (WAPRO Mag) to system obsługujący całościowo procesy zamówień i sprzedaży, zarządzanie magazynem oraz relacjami z klientem CRM a także umożliwiający kontrolę finansów firmy.

Finanse i księgowość (WAPRO Fakir) jest programem przeznaczonym do obsługi pełnej księgowości w przedsiębiorstwach, w tym wszelkich operacji księgowych, przetwarzania danych finansowo-księgowych, stałego monitoringu kosztów, rozliczeń inwestycji firmy, analiz działalności, tworzenia planów budżetowych.

Księgowość (WAPRO Kaper) to z kolei rozwiązanie dla niewielkich firm, które rozliczają się na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to niejaka rozszerzona wersja księgi podatkowej, pozwalająca dodatkowo na rozliczanie ryczałtowej ewidencji sprzedaży, najem, prowadzenie uproszczonych płac, ewidencję środków trwałych czy rozliczenie samochodów firmowych.

Kadry i płace (WAPRO Gang) to moduł działający na płaszczyźnie zasobów ludzkich, w zakresie kadr i płac. Wspomaga działania związane z rozliczaniem czasu pracy, naliczaniem wynagrodzeń pracowniczych i rozliczeń z US i ZUS, obsługą umów cywilnoprawnych oraz rejestracją wszelkiej dokumentacji pracowniczej.

System ERP śmiało można uznać więc za podstawę koordynującą zarządzanie współczesnym biznesem, niezależnie od branży i wielkości danej firmy. Jest to narzędzie, które odpowiednio dobrane wesprze każde przedsiębiorstwo, przyczyniając się do jego rozwoju i ostatecznego sukcesu.

Poprzedni artykułNowe obiekty sportowe w gminie Łańcut
Następny artykułCo można wydrukować drukarką 3D?