Strona główna Wiadomości Zapłata za przedszkolną wyprawkę niezgodna z prawem

Zapłata za przedszkolną wyprawkę niezgodna z prawem

261
0

Wrzesień to miesiąc, w którym dzieci rozpoczynają edukację w szkole i przedszkolu. Rodzice kupują wyprawki, opłacają wyżywienie. W naszym powiecie w każdym przedszkolu inne są praktyki związane z opłatą za wyprawki. Sprawdziliśmy, czy rodzice powinni ponosić koszty związane z zakupem papieru, kredek, czy farb.

Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało jakiś czas temu na nurtujące rodziców pytanie związane z opłatą za wyprawkę dla przedszkolaka.

Poniżej cytujemy odpowiedź, jaka znalazła się na portalu dla rodziców Mama Du:

Rodzic nie ma obowiązku przynoszenia do przedszkola lub szkoły artykułów higienicznych i biurowych itp. O te materiały powinien zadbać organ prowadzący. Przypomnę, że edukacja dzieci 6-letnich w przedszkolach publicznych jest bezpłatna. Od 1 stycznia 2017 roku zniesiona została możliwość pobierania przez organ prowadzący opłat za pobyt dziecka w wieku 6 lat w publicznej placówce wychowania przedszkolnego. Ma to związek z tym że sześcioletni uczniowie uczęszczający do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego objęci zostali subwencją oświatową. Rodzic opłaca jedynie wyżywienia dziecka.

  • Łukasz Trawiński, Wydział Informacji – Rzecznik Prasowy MEN

Dyrektorzy placówek wyjaśniają, że pobierane opłaty za wyprawkę związane jest z trudną sytuacją finansową jednostek.

MEN tłumaczy dalej:

Za działanie przedszkola, w tym zagwarantowanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, w tym zapewnienie m.in. środków higieny osobistej, artykułów biurowych, zabawek odpowiada organ prowadzący. Nie jest to rolą rodziców. Pobieranie dodatkowych opłat na zakup kredek i innych przyborów – tzw. „wyprawki” jest niezgodne z prawem.

Rodzic powinien jedynie wyposażyć dziecko w przybory pozwalające na utrzymanie higieny osobistej np. buty na zmianę, chusteczki higieniczne, szczoteczkę i pastę do zębów. Osobą odpowiedzialną za właściwą organizację pracy przedszkola, w tym również zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w przedszkolu, jest bezpośrednio jego dyrektor.

 

 

Poprzedni artykułProjekcja filmu „Piłsudski” i spotkanie z historykiem w Łańcucie
Następny artykułŁańcucki Klub Konfederacji o ustawie (anty)futerkowej