Strona główna Wiadomości Straciła oszczędności sprzedając w sieci towar

Straciła oszczędności sprzedając w sieci towar

149
0

Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu łańcuckiego, która w internecie wystawiła towar do sprzedaży. Kobieta poprzez kliknięcie w link przesłany przez oszusta padła ofiarą tzw. phisingu, czyli wyłudzenia danych dotyczących m.in.konta bankowego. 

To już kolejny przypadek kiedy ofiarą oszustów padają osoby chcące sprzedać swoje rzeczy w internecie. Tym razem przestępca do wystawiającej towar kobiety wysłał fałszywego e-mail informującego o transakcji zakupu na portalu ogłoszeniowym. Aby otrzymać pieniądze sprzedająca musiała wejść w link przesłany w wiadomości i zalogować się na koncie swojego banku. Następnie pokrzywdzona na fałszywej stronie wpisywała kody otrzymywane telefonicznie. To już wystarczyło aby oszust z konta pokrzywdzonej dokonał przelewów na kilkadziesiąt tysięcy złotych. 


Przestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe strony portali aukcyjnych, bankowości internetowej, operatorów płatności, czy  firm kurierskich aby uzyskać dostęp do naszego konta. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych do kont bankowych czy kart kredytowych na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła. Naszą czujność powinna również zwrócić prośba o weryfikację i zalogowanie się na nasze konto przez podany link, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę.