Strona główna Sport 79. Tour de Pologne znów przejedzie przez nasz powiat!

79. Tour de Pologne znów przejedzie przez nasz powiat! [video]

176
0

To będzie już 79.edycja najważniejszej kolarskiej imprezy w Polsce. Na trasie Tour de Pologne nie zabraknie Podkarpacia. Co więcej, w naszym województwie kolarze spędzą prawie połowę wyścigu.

Piaty etap tegorocznego Tour de Pologne to zarazem piąta odsłona tej imprezy w Rzeszowie. Dla nas to jest cały czas ta sama wielka frajda gościć kolarzy w naszym mieście. Pamiętam, jak w 2013 tour był po raz pierwszy w Rzeszowie, z wypiekami na twarzy czekaliśmy na kolarzy w mieście. Bardzo wielu  ludzi przyszło kibicować z rodzinami, ja sam kibicowałem bardzo mocno z całą rodziną. To jest piękny sport i warto zachęcać wszystkich, aby go uprawiać. Dla nas to wielka przyjemność. Będziemy to święto kolarstwa organizować, zapraszać na nie mieszkańców, to będzie wielka promocja kolarstwa. Dodam jeszcze, ze nie wyobrażaliśmy sobie, ze  droga miedzy Rzeszowem a Łańcutem może być tak mordercza – mówił Konrad Fijołek prezydent Rzeszowa.

Wyścig dookoła Polski swoją historię rozpoczął jeszcze w XX-leciu międzywojennym. I edycja odbyła się w 1928 roku. Po wojnie był imprezą wyłącznie amatorską i przegrywał konkurencję ze sztandarową imprezą komunistycznych władz „Wyścigiem Pokoju”. W tamtych czasach jeszcze jako Wyścig Dookoła Polski wielokrotnie meldował się na terenach obecnego województwa podkarpackiego. W 1993 roku jego organizację przejął Czesław Lang, wybitny polski kolarz, zawodowiec, wicemistrz olimpijski z Moskwy. W krótkim czasie już pod szyldem „Tour de Pologne” sprofesjonalizował wyścig i wprowadził do elity kolarskich imprez w Europie. Do dziś jest jedną z najlepiej zorganizowanych i promowanych wydarzeń sportowych w Polsce.