Strona główna Historia Pogrzeb Władysławy Jedynackiej – ostatniego kombatanta w regionie

Pogrzeb Władysławy Jedynackiej – ostatniego kombatanta w regionie [WIDEO]

355
0

Wczoraj odbył się pogrzeb Władysławy Jedynackiej. Podczas II wojny światowej służyła w Narodowej Organizacji Wojskowej.

Wczoraj, czyli 12.11.2020, dzień po dniu, w którym Polska odzyskała niepodległość, w Leżajsku odbył się pogrzeb bohaterki.


Wideo z pogrzebu


Uroczystości pogrzebowe

Władysława Jedynacka ur. się 23 lipca 1923 roku w Korniaktowie pow. Łańcut, jako córka Marii Kruk i Stanisława Gwoździa. W rodzinie Gwoździów wszyscy byli zaangażowani w działalność konspiracyjną, w rodzinnym domu znajdował się punkt kontaktowy. Ojciec Stanisław Gwóźdź ps. ”Bystry” został aresztowany przez gestapo w biurze Zarządu Miejskiego i został rozstrzelany w czasie pacyfikacji 28 maja 1943 roku.

Władysława Jedynacka z d. Gwóźdź została zaprzysiężona w NOWK. Była łączniczką, kolporterką i kwatermistrzem, jako ‘Wiktoria’. W 1944 roku poznała Ludwika Więcława ps. Śląski. PoNaślubiła go dopiero po wojnie, kiedy została ogłoszona amnestia na działaczy podziemia.

Jej dwaj bracia współpracowali jako łącznicy, mama również angażowała się w pomoc partyzantom. Jak często wspominała w domu był ogromny strych, który niejednokrotnie służył jako noclegownia dla chłopców z lasu. Razem z mamą przygotowywały im posiłki. Największą bolączką partyzantów były wszy. Obydwie z mamą prały i czyściły ich ubrania. Pani Władysława od czerwca 1943 pracowała, jako główna księgowa i kierownik referatu księgowego w Urzędzie Miejskim w Leżajsku.

Władysława została aresztowana przez UB w 1949 roku i osadzona w rzeszowskim więzieniu na Zamku. Na skutek ogłoszonej amnestii wyszła na wolność w sierpniu 1949 roku. Później została aresztowana jej matka. Pani Władysława musiała się ukrywać. Ze względu na prześladowanie NKWD nie mogła wrócić do Leżajska. Znalazła pracę w Nysie, ale nawet tam była śledzona.

Po roku wróciła w rodzinne strony, pracowała w Rozwadowie, a po trzech latach wróciła do Leżajska. Poznała Franciszka Jedynackiego i wyszła ponownie za mąż. Niestety, jej drugi mąż zmarł w pierwszym roku małżeństwa na zawał serca. Dwa miesiące później urodziła się córka Barbara. Ani syn, ani córka nie poznali swoich ojców.

Na miejscu obecna była telewizja Patriotyczne Podkarpacie. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej i Fundacji Wczoraj i Jutro złożyli zmarłej wieniec i wznieśli transparent.

Zachęcamy do obejrzenia wspomnień weteranki:

 

Źródło: Patriotyczne Podkarpacie