Strona główna Wiadomości Kolejna ofiara wyłudzeń danych i pieniędzy z kont bankowych

Kolejna ofiara wyłudzeń danych i pieniędzy z kont bankowych

158
0

Wczoraj do łańcuckiej komendy zgłosił się mężczyzna, który padł ofiarą tzw. phisingu, czyli wyłudzenia danych dotyczących między innymi dostępu do kont bankowych. Mieszkaniec naszego powiatu stracił w ten sposób prawie 2 tysiące złotych.

Internet to wygodny i coraz powszechniejszy sposób robienia zakupów. Warto pamiętać jednak o tym, że zakupy w sieci zawsze wiążą się z ryzykiem. Najczęściej do łańcuckiej komendy zgłaszają się osoby, które pomimo wpłacenia sprzedającym zaliczki lub całej kwoty za wystawiony towar, nie otrzymały przesyłki, ani zwrotu gotówki. Wczoraj jednak do łańcuckiej komendy zgłosił się mężczyzna, który na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił przedmiot do sprzedaży i padł ofiarą oszusta.

Ze sprzedającym skontaktował się oszust za pomocą jednego z internetowych komunikatorów. Przestępca prosił o możliwość zapłaty przez serwis ogłoszeniowy. Aby jednak transakcja doszła do skutku, pokrzywdzony musiał zalogować się do swojego banku na stronie, którą w linku wysyłał mu przestępca. To wystarczyło, żeby oszust uzyskał dane do logowania i z konta pokrzywdzonego pobrał prawie 2 tysiące złotych.

Przestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe strony bankowości internetowej, operatorów płatności czy  firm kurierskich aby uzyskać dostęp do naszego konta. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze weryfikować adres strony, z której wykonujemy płatności elektroniczne. Nie podawajmy również danych z karty kredytowej na stronach internetowych podsyłanych w linkach z niepotwierdzonego źródła czy też w celu weryfikacji naszego konta, kiedy to my mamy otrzymać zapłatę.