W Łańcucie kolejne spotkanie ze sztuką słowa

0

W piątek 1 grudnia Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza do Sali Balowej na recital Urszuli Makosz pt. „Ownt lid – Wieczorna pieśń”. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Spotkania ze sztuką słowa – Ahaswer”. Początek zaplanowano na godz. 18.00.


Artystce będą towarzyszyć: Paweł Pierzchała – fortepian, Michał Półtorak – skrzypce, mandolina, Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, duduk. Repertuar zawiera tradycyjne oraz autorskie pieśni po zróżnicowanej tematyce i nastroju, w trzech językach, w których słychać wpływ muzyki hiszpańskiej, arabskiej oraz bałkańskiej.


Projekt łączy żywiołowe i ekspresyjne brzmienia z nastrojowymi, melancholijnymi dźwiękami piosenek śpiewanych oraz tworzonych w polskich „sztetlach”, m. in. przez Mordechaja Gebirtiga, a także innych twórców ludowych. Program powstał w 2007 roku i został zaprezentowany na większości festiwali kultury żydowskiej w Polsce, grany był też za granicą.


Bilety w cenie 1 zł w sprzedaży w d. Oranżerii od poniedziałku 27 listopada, w godz. od 9.00 do 15.00. Koncert będzie tłumaczony na PJM.


Koncert odbywa się w ramach programu kulturalno-edukacyjno-artystycznego na lata 2016-2020, realizowanego przez Muzeum – Zamek w Łańcucie po zakończeniu projektu „Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum – Zamek w Łańcucie” OR-KA II.

Wypadek w Albigowej. Autem podróżowała matka z dziećmi

0

Zimowa aura sprawiła, że na drogach powiatu zrobiło się ślisko. Pod cienką warstwą leżącego na jezdni śniegu pojawił się w wielu miejscach lód. Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze była przyczyną wypadku, w którym ranna została dwójka dzieci.

W piątek po godz. 19, policjanci otrzymali zgłoszenie o wypadku w miejscowości Albigowa. Z przekazanych informacji wynikało, że samochód osobowy zjechał z drogi i uderzył w przydrożny przepust. W pojeździe, oprócz kierowcy, miały znajdować się dzieci. 

Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie. Do zdarzenia doszło na drodze powiatowej relacji Kraczkowa – Albigowa. Pojazdem marki Peugeot, wraz z dziećmi w wieku 2 i 5 lat, jechała 38-latka. Jak ustalili funkcjonariusze, kobieta nie dostosowała prędkości do warunków panujących na jezdni i na łuku drogi straciła panowanie nad samochodem. Peugeot wjechał do przydrożnego rowu i uderzył w przepust. 

W wyniku zdarzenia ranne zostały podróżujące samochodem dzieci. Kierująca pojazdem 38-latka był trzeźwa. Na miejscu policjanci wykonali oględziny i sporządzili dokumentację niezbędną do wyjaśnienia wszystkich okoliczności wypadku.

Policja apeluje do uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę, a także dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Pamiętajmy, że na śliskiej nawierzchni bardzo łatwo wpaść w poślizg, a w konsekwencji doprowadzić do kolizji czy wypadku.

Krakowski „Smog” z łańcuckimi korzeniami

0

Niedawno miał premierę nowy kryminał łańcuckiego autora, Pawła Fleszara, zatytułowany „Smog”. Podobnie jak w przypadku powieści „piekło-niebo”, o której pisaliśmy w lipcu, akcja rozgrywa się w Krakowie, kontynuowane są też losy niektórych jej bohaterów.

To w założeniu klasyczny czarny kryminał, z prawdziwą femme fatale. Co nie znaczy, że to zła kobieta jest – śmieje się Paweł Fleszar. – To historia zgubnych namiętności i ambicji, morderczych instynktów i działań w środowisku pisarzy, wydawców, czytelników. Rzecz dzieje się wśród krakowskich mgieł i różnokolorowych liści ostatniej jesieni i zimy starego świata, czyli na przełomie 2019 i 2020 roku.

„Smog” jest dostępny od niedawna, ale doczekał się już pierwszych opinii. Jedna z nich ukazała się na profesjonalnej stronie recenzenckiej Czyt-NIK (to skrót od Czyta Najlepsze Interesujące Książki):

Jeśli w kryminałach szukacie mrocznych, gęstych i tajemniczych elementów, to koniecznie sięgnijcie po najnowszą książkę Pawła Fleszara – pisze twórca Czyt-NIKa, Tomasz Kosik. – Dotychczas smog kojarzył mi się z zanieczyszczeniem powietrza. Od dziś „Smog” jest wyrazem znakomicie skrojonego kryminału, którego bohater komisarz Wit Nawrocki staje przed trudnym zadaniem odkrycia morderczej zagadki. Zagadki, w którą każdy z nas da złapać się już od pierwszych chwil poznawania tej historii.

Będą wspólnie ubierać choinkę w mieście

0

1 grudnia przy Urzedzie Miasta Łańcuta mieszkańcy wspólnie udekorują miejską choinkę. Wydarzenie organizuje Fundacja im. Adama Hadława.

Organizatorzy, zachęcając do pojawienia się w piątek 1 grudnia na wydarzeniu podają:

Serdecznie zapraszamy na wspaniałe wydarzenie, które odbędzie się już 1 Grudnia 2023r. o godz 17 przed Urzędem Miasta Łańcuta.

Wspólnie ubierzmy naszą ,,Łańcucką” choinkę, zrobionymi przez nas ozdobami, pokolędujmy i spędźmy fantastycznie czas

Pracujesz w przedszkolu, szkole podstawowej czy jesteś w zespole, klubie, a może pracujesz z fajnymi ludźmi? Dołącz do nas i wspólnie przygotujcie fajną ozdobę na naszą choinkę!

A może pieczesz pyszne ciasteczka, masz cukiernie czy restauracje?

Jesteś rodzicem? Wspólnie przygotujcie ozdoby, zabierzcie swoje dzieci na nasze wydarzenie i POCZUJMY MAGIĘ ŚWIĄT.

Po pijaku staranował latarnię

0

Policjanci pracowali na miejscu groźnie wyglądającego zdarzenia, do którego doszło wczoraj po południu na terenie gminy Żołynia. 45-letni kierowca nissana uderzył w słup oświetleniowy, który następnie przewrócił się na drogę. Kierujący samochodem nie dość, że nie miał prawa jazdy, miał 3 promile.

Wczoraj po godz. 16, policjanci otrzymali zgłoszenie o wypadku, do którego doszło w miejscowości Kopanie Żołyńskie. Z przekazanych informacji wynikało, że kierujący samochodem uderzył w słup oświetleniowy, który następnie przewrócił się na drogę.  

Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie. Jak ustalili funkcjonariusze, pojazdem marki Nissan, kierował 45-letni mieszkaniec gminy Żołynia. Mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków panujących na jezdni i utracił panowanie nad samochodem. Nissan zjechał z drogi i czołowo uderzył w przydrożną latarnię, która złamana przewróciła się na drogę. 

Kierujący pojazdem 45-latek nie został ranny. Był natomiast pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego ponad 3 promile alkoholu. Okazało się również, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy.

45-latek za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz bez wymaganych uprawnień odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna.

SPEC Stal Łańcut wiceliderem tabeli po rundzie jesiennej

0

Zakończyły się rozgrywki rundy jesiennej IV ligi podkarpackiej w piłce nożnej. SPEC Stal Łańcut zakończyła jesienne zmagania na drugim miejscu w tabeli z dorobkiem 37 punktów, tracąc zaledwie jeden punkt do lidera, Cosmosu Nowotaniec.

Łańcucka Stal wygrała 11 spotkań w 17 seriach gier. Cztery razy biało-niebiescy remisowali, a przegrali zaledwie dwa mecze.

Poniżej wyniki poszczególnych spotkań:

Stal Łańcut- Resovia II 4:1
Blękitni Ropczyce- Stal Łańcut 1:1
Stal Łańcut- Stal II Rzeszów 2:1
Legion Pilzno- Stal Łańcut 3:1
Stal Łańcut- Igloopol Dębica 2:1
Izolator Boguchwała- Stal Łańcut0:2
Stal Łańcut – Cosmos Nowotaniec4:3
Sokół Kamień- Stal Łańcut 2:2
Stal Łańcut- Pogoń Sokół Lubaczów 0:0
JKS Jarosław- Stal Łańcut 0:1
Stal Łańcut- Lechia Sędziszów Młp. 3:0
Głogovia- Stal Łańcut 4:2
Stal Łancut- Polonia Przemyśl 2:0
Stal Łańcut- Ekoball Stal Sanok 2:0
Wisłok Wiśniowa- Stal Łańcut 5:5
Stal Łańcut- Korona Rzeszów 6:0
Sokół Kolbuszowa Dln. – Stal Łańcut 0:2

W ZS nr 2 w Łańcucie otwarto wirtualną strzelnicę

0

9 listopada br. w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej “Strzelnica w powiecie 2023 “, w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie uroczyście otwarto wirtualną strzelnicę, która ma służyć nie tylko uczniom klas wojskowo – policyjnych, lecz także szkołom ponadpodstawowym naszego powiatu, służbom mundurowym i organizacjom pozarządowym.
W uroczystości udział wzięli: Wicestarosta Powiatu Łańcuckiego Pani Barbara Pilawa-Kraus, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Pan Tadeusz Pasieczny, podkomisarz Wojciech Gruca i aspirant sztabowy Damian Mączka z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie, w imieniu Dowódcy 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich porucznik Adrian Jastrowicz. 
Budowa strzelnicy została sfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Starostwa Powiatowego w Łańcucie. Całkowita wartość projektu wynosiła 180 936,38 złotych, z czego dotacja celowa MON to 144 749,10 złotych.

Zadanie obejmowało wykonanie prac remontowych związanych z przygotowaniem pomieszczenia oraz wyposażenie strzelnicy wirtualnej spełniającej wymogi ogłoszonego konkursu. Zainstalowany system Pojedynek to kompletny, multimedialny, przenośny strzelecki system, szkoleniowo- treningowy działający w wirtualnej rzeczywistości, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemu wojskowego.

Na wyposażeniu strzelnicy znajduje się moduł projekcyjny pozwalający na stworzenie symulowanych warunków treningowych z wykorzystaniem 4 replik broni długiej karabinek M4A1 i 4 replik broni krótkiej Glock. Strzelnica umożliwia jednocześnie szkolenie od 1 do 4 osób. Realizowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania poziomu trudności. Od prostych strzelań statycznych i dynamicznych do wykonania zadań wymagających wysokich umiejętności strzeleckich, na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych. Strzelnica posiada wyposażenie i oprogramowanie umożliwiające organizowanie zawodów i rozgrywek strzeleckich. W systemach wprowadzono metody wspomagające proces uczenia się posługiwania bronią i techniki pozwalające odtwarzać pełny proces oddawania strzału. Osoba ćwicząca będzie miała możliwość obserwowania popełnionych podczas oddawania strzału błędów.


Obiekt ma za zadanie przygotowanie uczniów klas mundurowych do dalszej ścieżki zawodowej, pozwoli też na realizowanie założeń podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, gdzie w zakres nauczania zostały włączone treści związane z obronnością, umiejętnościami strzelania i obsługą broni. Po zapoznaniu się ze szczegółami pracy systemu wirtualnej strzelnicy i po ceremonii otwarcia przyszedł czas na pokaz strzelecki w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2, które przeprowadził instruktor Marek Włodarczyk. Udzielił on fachowych, praktycznych porad, zaprezentował możliwości strzelnicy i zachęcił gości do oddania próbnych strzałów.

Chciał zainwestować, a stracił pieniądze

0

Policja ostrzega przed fałszywymi „brokerami”, którzy oferują pewny zysk z internetowych inwestycji. W ostatnim czasie ofiarą oszustów padł mieszkaniec naszego powiatu, który chcąc zainwestować, na giełdzie kryptowalut, stracił ponad 80 tys. zł. 

Wczoraj do łańcuckiej komendy zgłosił się mieszkaniec naszego powiatu, który padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna chciał zainwestować swoje pieniędzy w kryptowaluty. Jednak zamiast zyskać, pokrzywdzony po kontakcie z fałszywymi „brokerami”, stracił ponad 80 tys. zł.

Końcem października, na jednym z portali internetowych, mężczyzna poznał właścicielkę firmy inwestującej w kryptowaluty. Kobieta zaoferowała pomoc w kupnie i sprzedaży wirtualnej waluty, co miało przynieść pokrzywdzonemu pewny zysk. Za namową oszustki mężczyzna dokonał kilkunastu przelewów na dwie platformy inwestycyjne. 

Pomimo zapewnień fałszywej doradczyni, mężczyzna nie otrzymał obiecanego z inwestycji zysku. Okazało się również, że inwestując zgodnie z wytycznymi kobiety, pokrzywdzony utracił możliwość dysponowania pieniędzmi, wpłaconymi na konta giełd krypowalut. Mężczyzna stracił ponad 80 tys. zł. 

Policja przypomina, aby zachować czujność w stosunku do osób czy firm, którym zamierzamy powierzyć nasze pieniądze. W sieci znaleźć możne ogłoszenie wielu podmiotów proponujących pomoc w inwestycji w kryptowaluty czy na międzynarodowym rynku wymianu walut. Pamiętajmy jednak, że obok legalnie działających firm, możemy spotkać także fałszywych „brokerów”, czy też podmioty, które działają bez wymaganego zezwolenia. Zamiast zyskać, możemy paść ofiarą oszustów i stracić nasze oszczędności.