Odsłonięto tablicę pamiątkową chorwackiego bohatera

0

W Łańcucie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą chorwackiemu banowi Josipowi Jelačiciowi z okazji 220 rocznicy jego urodzin. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz ambasador Republiki Chorwacji w RP Tomislav Vidosevic.

Tablicę, która upamiętnia również pobyt bohatera narodowego Chorwacji w Łańcucie, można teraz zobaczyć na ścianie dawnego budynku kasyna urzędniczego. W uroczystości jej odsłonięcia udział wzięli także: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, wicemarszałek województwa Anna Huk, przedstawiciele lokalnego samorządu, przedstawiciele służb mundurowych obu państw oraz mieszkańcy Łańcuta.

Następnie w sali balowej łańcuckiego zamku odbył się wieczór chorwacki. W jego trakcie głos zabrała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Współpraca polsko-chorwacka już od wielu lat rozwija się bardzo prężnie i owocnie, stanowiąc wzór doskonałych stosunków międzynarodowych. Wspólne przedsięwzięcia umacniają partnerskie relacje, wzbogacają rynek turystyczny o kolejne unikatowe produkty oraz zwiększają potencjał obu krajów – mówiła wojewoda, nawiązując także do wspólnej historii obu państw.

Trudne dzieje Waszych narodów pokazały jak wiele Nas łączy, jak wiele musieli wycierpieć nasi przodkowie, byśmy mogli cieszyć się niepodległością, o którą oni walczyli – dodała.

Wydarzenie zakończył koncert chorwackiej gitarzystki klasycznej Divny Simantovic.

Josip Jelačić po skończeniu Akademii Wojskowej we Wiedniu w 1819 r., został skierowany jako porucznik do służby w 3 pułku dragonów, stacjonującym w Łańcucie. Był dowódcą wojsk chorwackich, banem i wicekrólem Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacjii. Odegrał istotną rolę w dążeniu do niepodległości narodu chorwackiego. W czasie monarchii Habsburgów, walczył o chorwacką niezależność i chorwacki język, jako głównodowodzący wojsk chorwackich.

 

Chcąc pomóc córce, wszystkie oszczędności miała przekazać policji

0

Kilkadziesiąt tysięcy złotych chciała przekazać fałszywym policjantom 79-letnia mieszkanka Leżajska. Na szczęście do seniorki przed oszustami, dotarli łańcuccy policjanci.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Do 79-letniej mieszkanki Leżajska zatelefonowała kobieta informująca, że jest policjantką. Fałszywa funkcjonariuszka poinformowała seniorkę o rzekomym wypadku, w którym ranna miała zostać jej córka. Jednocześnie oszustka poleciła 79-latce przygotowanie pieniędzy na konieczną pomoc medyczną dla poszkodowanej krewnej. Po gotówkę miał się zgłosić inny funkcjonariusz. Chcąc pomóc córce, seniorka zebrała wszystkie swoje oszczędności i oczekiwała na przyjście policjanta.

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego łańcuckiej komendy, pracujący nad wykryciem przestępców, zajmujących się oszustwami, uzyskali informację, że do tego typu oszustwa mogło dojść w Leżajsku. Prawdziwi policjanci niezwłocznie udali się do mieszkania seniorki. 79-latka w kopertach miała już przygotowane kilkadziesiąt tysięcy złotych, które chciał przekazać na pomoc córce.

Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy, seniorka nie przekazała oszustom pieniędzy. Jednak metoda wyłudzeń na „wnuczka” czy „policjanta” ciągle stosowana jest przez oszustów wobec osób starszych. Warto przy okazji spotkań z seniorami poruszyć ten temat i ostrzec najbliższych, jak mogą uchronić się przed oszustami.

Pamiętajmy również, że każda telefoniczna próba podjęcia pieniędzy pod pozorem działań policji, bądź innych służb, oznacza oszustwo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112.

 

We wtorek kolejna sesja Rady Miasta Łańcuta

0

19 października 2021r. (wtorek) o godz. 1500 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie (II piętro), ul. Kościuszki 15. odbędzie się XLIII sesja Rady Miasta Łańcuta.

PORZĄDEK  SESJI:

Otwarcie.
Przyjęcie porządku obrad Sesji.
Przyjęcie Protokołu Nr XLII z XLII Sesji Rady Miasta Łańcuta.
Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Miasta Łańcuta na rok 2021 (Druk Rady Miasta Nr 64/2021).
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Miasta Łańcuta (Druk Rady Miasta Nr 65/2021).
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu określającego zasady korzystania z toalet publicznych na terenie Gminy Miasto Łańcut (Druk Rady Miasta Nr 60/2021).
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXIV/166/2009 Rady Miejskiej w Łańcucie z dnia 23 stycznia 2009 r. w sprawie zasad korzystania z obiektów i urządzeń sportowych Gminy Miasto Łańcut (Druk Rady Miasta Nr 61/2021).
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania „Strategii ZIT Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego do roku 2030” (Druk Rady Miasta Nr 62/2021).
Podjęcie uchwały w sprawie przekazania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargi Wojewody Podkarpackiego wraz z odpowiedzią na skargę (Druk Rady Miasta Nr 63/2021).
Wolne wnioski i oświadczenia.

Nagrody dla nauczycieli z powiatu z okazji Dnia Edukacji Narodowej

0

Z okazji przypadającego 14 października  Dnia Edukacji Narodowej, Zarząd Powiatu Łańcuckiego, w uznaniu osiągnięć dydaktyczno – wychowawczych przyznał Nagrodę Starosty Łańcuckiego:

  • Pani Grażynie Rajchel z I LO w Łańcucie
  • Siostrze Małgorzacie Grabowskiej z ZS Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie
  • Panu Maciejowi Barowi z ZS Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie
  • Pani Sylwii Dubiel z ZS Nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie
  • Panu Tomaszowi Dudkowi z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie
  • Panom Krzysztofowi Gmiterkowi i Józefowi Skomrze z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie
  • Pani Marii Masłyk z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Łańcucie.

W trakcie uroczystości, która miała miejsce w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, starosta łańcucki Adam Krzysztoń, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus, przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego Marek Uberman, przewodniczący komisji edukacji Józef Buk oraz naczelnik wydziału edukacji łańcuckiego starostwa Tadeusz Pasieczny złożyli na ręce dyrektorów szkół i placówek oświatowych okolicznościowe życzenia dla wszystkich pracowników:

W Dniu Edukacji Narodowej, szczególnym święcie wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty dziękujemy Państwu za ofiarną pracę i  zaangażowanie w pracę szkół i placówek oświatowych Powiatu Łańcuckiego. Dzięki Waszej pracy i kreatywności szkoła staję się dla uczniów miejscem, w którym ze zrozumieniem i ciekawością odkrywają świat. Dziękujemy za dokładanie wszelkich starań mających na celu podniesienie poziomu kształcenia oraz osiąganie przez uczniów wysokich wyników w nauce. Życzymy Państwu owocnej, spokojnej pracy wykonywanej w poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji oraz wielu sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.

Policja interweniuje ws. nakazu zasłaniania ust i nosa

0

Tylko wczoraj, łańcuccy policjanci kilkakrotnie interweniowali wobec osób, które nie przestrzegały obowiązku zakrywania nosa i ust. Pamiętajmy, że prawidłowo założona maseczka w miejscach, gdzie jest większe skupisko ludzi, nie tyko chroni nas, ale także innych. Dlatego w trosce o nasze wspólne dobro policjanci nadal stanowczo egzekwują obowiązujące przepisy.

Pędził ul. Piłsudskiego 134 km/h. Stracił prawko miesiąc po zdaniu

0

Mandat, punkty karne oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdami na okres trzech miesięcy – to konsekwencje, jakie wczoraj poniósł kierujący peugeotem, który na terenie Łańcuta jechał z prędkością 134 km/h. 22-letni kierowca prawo jazdy posiadał niecały miesiąc.

Policjanci łańcuckiej drogówki systematycznie patrolują miejsca, gdzie dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Na bieżąco również weryfikują zgłoszenia dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości, zamieszczane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa przez mieszkańców naszego powiatu.

Wczoraj przed godz. 22, na drodze krajowej nr 94 w Łańcucie, policjanci wydziału ruchu drogowego zatrzymali kierującego pojazdem marki Peugeot. 22-letni mieszkaniec gminy Łańcut jechał ul. Piłsudskiego z prędkością 134 km/h. Mężczyzna został ukarany mandatem i 10 punktami karnymi. Policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy, które młody kierowca posiadał niecały miesiąc.

Policja przypomina, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, o więcej niż 50 km/h, grozi nie tylko wysoki mandat i 10 punktów karnych, ale przed wszystkim utrata prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Pamiętajmy również, że jadąc z taką prędkością, stwarzamy śmiertelne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o rozwagę na drodze!

Wybrał się skuterem po piwo. Miał 4 promile

0

Upadkiem na jezdnię zakończyła się przejażdżka skuterem dla 32-letniego mieszkańca gminy Rakszawa. Mężczyzna, mając prawie 4 promile alkoholu, wybrał się jednośladem do sklepu po piwo i papierosy.

Wczoraj, około godz. 10.30, dyżurny łańcuckiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu z udziałem jednośladu, do jakiego doszło w Rakszawie. Z przekazanych informacji wynikało, że w pobliżu jednego ze sklepów spożywczych, na jezdnię wywrócił się nietrzeźwy mężczyzna, który jechał skuterem.

Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie. Kierowcą jednośladu okazał się 32-letni mieszkaniec gminy Rakszawa. W wyniku upadku, mężczyzna nie odniósł żadnych obrażeń, był natomiast pijany. Badanie alkomatem wykazało u 32-latka prawie 4 promile alkoholu. Okazało się, że w takim stanie mężczyzna pojechał do sklepu po piwo i papierosy.

Teraz za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości 32-latek odpowie przed sądem.

Nie żyje Władysław Kluz z Krzemienicy. Dzisiaj pogrzeb

0
Zmarł Władysław KLUZ ur. 1926, mając 95 lat.
Dołączył do niebieskich przewodników kolejny zasłużony Przewodnik, Instruktor Krajoznawstwa i Działacz PTTK w Łańcucie i Rzeszowie – podał Oddział PTTK Rzeszów na swoim facebooku.
Oprócz działalności przewodnickiej, zajmował się m.in. historią rodzinnej wsi Krzemienica k. Łańcuta. Jego prace to m.in.: “Gwara wsi Krzemienica”, “Krzyż w polskiej tradycji”, “Fundacje mszalne Potockich za zmarłych w kościele parafialnym w Krzemienicy”. W styczniu 2020 roku obchodził wyjątkowy jubileusz – 70-tą kamienną rocznicę małżeństwa.
Pogrzeb 13.10.2021r. o godz. 14.00 (Msza św.)
na cmentarzu w Łańcucie.