W Białobrzegach k.Łańcuta lądował awaryjnie Antonow An-24, samolot doszczętnie spłonął [Artykuł Historyczny]

Samolot Antonow An-24 o znakach SP-LTD “Dunajec” wystartował w dniu 2 listopada 1988 r. z lotniska Warszawa-Okęcie na lotnisko Rzeszów-Jasionka. Pilot niestety nigdy nie dotarł do celu ponieważ  musiał awaryjnie lądować bez wysuniętego podwozia na polach we wsi Białobrzegi koło Łańcuta. Chwilę później samolot doszczętnie spłonął. Maszyna latała od 22 lat.

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Antonow An-24 o znakach SP-LTD „Dunajec” wystartował z lotniska Warszawa-Okęcie na lotnisko Rzeszów-Jasionka. Podczas lotu nastąpiła awaria obu silników, w wyniku błędu pilota, który nie włączył instalacji przeciwoblodzeniowej. Pilot lądował awaryjnie bez wysuniętego podwozia na polach we wsi Białobrzegi koło Łańcuta. Na pokładzie znajdowało się 29 osób, w tym dziennikarz Tomasz Beksiński. W wyniku wypadku zginęła 69-letnia mieszkanka Rzeszowa. Reszta pasażerów po lądowaniu ewakuowała się, kilkoro zostało poważnie rannych, pozostali odnieśli drobne obrażenia. Chwilę później samolot doszczętnie spłonął.To nie jest jedyny wypadek samolotu tej serii, który latał w barwach PLL LOT. 2 kwietnia 1969 roku Antonow An-24 rozbił się na północnym stoku Policy w Paśmie Babiogórskim, na terenie Zawoi. Zaginęły 53 osoby (47 pasażerów i 6 członków załogi). Wypadek “Dunajca” przyspieszył podjęcie decyzji PLL LOT o wymianie wyeksploatowanych już samolotów Antonow An-24.

Rusza rewitalizacja Parku Magrysia w Handzlówce

Dzisiaj odbyło się przekazanie placu budowy firmie R.P. ZAWITKOWSCY z Jarosławia, która przeprowadzi modernizację Parku im. Franciszka Magrysia w Handzlówce. Zadanie jest realizowane w ramach programu rewitalizacji gminy Łańcut i jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Prace obejmą m.in. remont głównego obiektu tj. wymianę elementów drewnianych, wykonanie podbudowy i izolacji, malowaniu oraz zrobieniu odwodnienia. Park doczeka się oświetlenia oraz monitoringu, zostaną także zamontowane elementy małej architektury Zgodnie z umową zakończenie prac powinno nastąpić w kwietniu 2021 r.

– Park Magrysia to miejsce odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Handzlówki. Planowane działania poprawią estetykę, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo tego terenu – mówi Jakub Czarnota wójt gminy Łańcut.

Rewitalizacja jest kolejnym etapem prac prowadzonych na terenie Parku. W ubiegłym roku gmina sfinansowała wykonanie ubikacji oraz przyłączy kanalizacyjnych, nabyła też działkę na potrzeby wykonania drogi dojazdowej od strony drogi Okop.

W przekazaniu placu budowy uczestniczyli sołtys Anna Kluz, radny Marcin Kisała, pracownicy Urzędu Gminy Łańcut oraz przedstawiciele wykonawcy.

ź: UG Łańcut

 

Dobiegła końca przebudowa drogi gminnej z Wysokiej do Łańcuta

Dobiegła końca przebudowa drogi gminnej z Wysokiej do Łańcuta. Zadanie kosztowało 5,5 mln zł, z czego 2 mln zł to dotacja jaką otrzymano w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Na odcinku do granicy z Łańcutem wybudowano chodnik, pojawiły się zatoczki autobusowe i miejsca parkingowe. Dzięki inwestycji poprawi się estetyka centrum sołectwa.

Wzrósł poziom bezpieczeństwa. dotychczasowe kolizyjne skrzyżowanie z drogą powiatową zastąpiło tzw. miasteczko holenderskie, czyli skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią. Jest to pierwsze w powiecie łańcuckim tego typu rozwiązanie komunikacyjne. W odbiorze drogi uczestniczyli m.in. radni i sołtys Wysokiej, przedstawiciele firmy Strabag, pracownicy Urzędu Gminy Łańcut.