Home Wiadomości Mieszkaniec wsi Smolarzyny laureatem konkursu patriotycznego

Mieszkaniec wsi Smolarzyny laureatem konkursu patriotycznego

0
290

Zakończyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy Patriotycznej. W gronie laureatów znalazł się mieszkaniec wsi Smolarzyny w powiecie łańcuckim.

Laureat, Miłosz Nowakowski (na zdjęciu w niebieskiej marynarce), zajął miejsce w gronie wyróżnionych w IX Konkursie Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Gala finałowa odbyła się 12.02 w Białymstoku. Kapituła konkursu spośród rekordowej ilości 170 prac wyróżniła grono 16 laureatów. W finale znalazło się 16 osób, ale tylko 6 z nich otrzymało nagrody główne. Pozostałe 10 zostało wyróżnionych.

Myślę, że naszą powinnością jest budzić wymierającą dzisiaj świadomość narodową. Polskość to coś więcej niż piłka nożna i skoki narciarskie. Naszym obowiązkiem, całego mojego pokolenia, jest aktywne budzenie narodowego pierwiastka w Polakach. Możemy, to osiągać dzięki aktywizmowi i pracy twórczej, a także poprzez ciągły rozwój intelektualny i ofiarowywanie owoców swojej pracy Ojczyźnie. Tak sądzę, dlatego przystąpiłem do konkursu, z poczucia idei. – napisał Nowakowski na swoim profilu.

Miłosz jest także przedstawicielem Młodzieży Wszechpolskiej. W ubiegłym roku wraz z innymi narodowcami uczestniczył m.in. w akcji sprzątania lasu żołyńskiego, w samoobronie wiernych, a także w upamiętnieniu rocznicy Powstania Warszawskiego. Obecnie koordynuje akcją Kocham Polskę-Wspieram polskich przedsiębiorców w naszym powiecie.

Tematem tegorocznego konkursu był cytat ojca narodowej demokracji:

Obowiązki względem Ojczyzny, to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także pokoleń minionych i tych co po nas przyjdą.

Na jego podstawie uczestnicy napisali eseje. Organizatorem była Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i J.I. Paderewskiego.

Patroni Konkursu: JE Abp ks. Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Podlaski Kurator Oświaty, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

Na końcu gali, uczestnicy wysłuchali referatu profesora Jana Żaryna, dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Całość rozdania nagród była transmitowana na żywo.

 Roman Dmowski – sylwetka postaci.