Strona główna Wiadomości Rok 2023 na Podkarpaciu rokiem Rodziny Ulmów

Rok 2023 na Podkarpaciu rokiem Rodziny Ulmów

110
0

Bez głosów sprzeciwu radni województwa podjęli uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2023 na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. W obradach Sejmiku uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Głosowanie nad stanowiskiem Sejmiku było jednym z pierwszych punktów obrad. Treść uchwały odczytał marszałek województwa Władysław Ortyl. Radni zaapelowali do mieszkańców Podkarpacia o wsparcie w zakresie promocji i krzewienia wiedzy na temat historii życia Rodziny Ulmów.

– Radni Województwa Podkarpackiego zachęcają wszystkich mieszkańców regionu oraz podmioty życia społecznego do upowszechniania dziedzictwa Rodziny Ulmów poprzez przygotowanie działań, które w tym szczególnym czasie będą upowszechniać ofiarę Sprawiedliwych oraz krzewić wartości płynące z ich heroizmu – było napisane w uchwale.

Dziękując radnym wojewoda Ewa Leniart przyznała, że uchwała jest ważna nie tylko dla mieszkańców regionu, ale „w sposób szczególny zobowiązuje mieszkańców Podkarpacia do tego, aby w bieżącym roku propagować historię Rodziny Ulmów”.

– Rodzina Ulmów stała się symbolem bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Bezinteresownej pomocy człowiekowi, który znajdował się w trudnej sytuacji, niejednokrotnie w zagrożeniu życia – mówiła.

Wojewoda przypominała, że zarówno utworzenie Muzeum Polaków Ratujących Żydów
podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, jak i krzewienie wiedzy na temat ich ofiary, ma istotną rolę w kontekście odkłamywania fałszywej narracji na temat Polski i Polaków.

– Ogromny ukłon do samorządu za stworzenie Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej, które stało się narzędziem walki z nieprawdą historyczną. Nieprawdą historyczną powielaną nie tylko w naszym kraju, ale także na arenie międzynarodowej – gdzie Polaków czyni się współodpowiedzialnymi za II wojnę światową oraz jej skutki – zauważyła wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała, że Polacy ratujący Żydów stanowią najliczniejszą  grupę uhonorowanych medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie.

Poprzedni artykułPrzysięga żołnierzy 3. PBOT w Łańcucie [foto]
Następny artykułWeekend na drogach powiatu. Nietrzeźwi kierowcy i wypadki