Strona główna Historia Powstanie film o Diable Łańcuckim

Powstanie film o Diable Łańcuckim

341
0
Fot. Burmistrz Dubiecka

 W Piątkowej w gminie Dubiecko rozpoczęto prace nad filmem o Diable Łańcuckim. Film o Stanisławie Stadnickim jest realizowany na podstawie książki  Jacka Komudy.

-Film na podstawie scenariusza i powieści Jacka Komudy dzisiaj był kręcony przy cerkwi w Piątkowej. Dzisiaj na planie można było spotkać Radosława Pazurę. Jestem pewien, że powstanie świetny film, który nawiązuje do naszej lokalnej historii- Burmistrz Dubiecka Jacek Grzegorzak

Diabeł karierę zaczął jako rotmistrz w wojsku Stefana Batorego. Przykładna służba nie trwała długo. Obraził się na króla za zbyt niskie w jego odczuciach pieniądze, które dostał z królewskiego skarbca. Szlachcic zaczął sprzyjać śmiertelnemu wrogowi Batorego – cesarzowi Rudolfowi II z Habsburgów. Stadnicki uosabiał w sobie najgorsze cechy szlachty: awanturnictwo, warcholstwo, anarchię i prywatę. Toczył prywatne wojny, rabował kupców, zajmował zboże i spichlerze sąsiadów. Słynął z okrucieństwa wobec poddanych: obcinał im nogi i ręce, a nawet palił ich i żywcem grzebał. Napady, gwałty, wyprawy rabunkowe i morderstwa, których się dopuszczał zyskały mu przezwisko Diabła Łańcuckiego

Do największych wyczynów Diabła Łańcuckiego należało zdobycie Lwowa (1606). Wojska Łukasza Opalińskiego w 1608 roku najechały Łańcut, splądrowały zamek Stadnickiego i uwolniły z lochów przetrzymywanych przez „Diabła” więźniów. W odwecie Stadnicki zdobył rezydencję Opalińskiego wraz z miastem Leżajsk.

Jego niecny żywot miał skończyć jeden z tatarskich najemników księżnej Ostrogskiej z Jarosławia. Zwłoki Stadnickiego przywieziono do Przemyśla gdzie je zabalsamowano następnie w październiku pokazywano je w Sanoku.

Diabeł Łańcucki – film na podstawie scenariusza i powieści Jacka Komudy dzisiaj był kręcony przy cerkwi w Piątkowej….

Opublikowany przez Burmistrz Jacek Grzegorzak gm.Dubiecko Niedziela, 18 kwietnia 2021

Poprzedni artykułWypadek, samobójstwo czy działanie innych osób? Jutro pogrzeb Pauliny
Następny artykułZmiana organizacji ruchu na drodze powiatowej w Czarnej