Strona główna Kultura Pokój Wyciszenia w Muzeum – Zamku w Łańcucie

Pokój Wyciszenia w Muzeum – Zamku w Łańcucie

24
0

W Muzeum – Zamek w Łańcucie, w budynku d. Oranżerii (Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego) powstał Pokój Wyciszenia, przeznaczony dla osób, które ze względu na swoje szczególne potrzeby wymagają krótkiego wypoczynku i odreagowania napięć. To miejsce bez względu na wiek.

Pokój został urządzony w jednym z pomieszczeń stanowiących wcześniej zaplecze budynku. Jego kształt umożliwił wydzielenie w nim stref dla osób w różnym wieku i o zróżnicowanych potrzebach. Pomieszczenie utrzymane w neutralnych kolorach, zostało wyposażone w sposób przyjazny i umożliwiający wybór sposobu odpoczynku zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych. Wygodne fotele, pufy, tekstylia o różnych fakturach czy zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie  niepokoju oraz ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne. Pokój wyciszenia to również miejsce, z którego mogą skorzystać rodzice karmiący najmłodsze dzieci.

Dzięki tej inicjatywie osoby wysoko wrażliwe i rodzice z małymi dziećmi poczują się bezpieczniej oraz bardziej komfortowo. Pokój wyciszenia  został odpowiednio oznakowany, a drogę do niego dodatkowo wskażą pracownicy Muzeum.

Adaptacja pomieszczenia w dawnej Oranżerii była możliwa dzięki realizacji w Muzeum przedsięwzięcia grantowego „Klucz – program dostępności Muzeum – Zamek w Łańcucie”, w ramach projektu Kultura bez Barier, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Wysokość grantu przyznanego Muzeum w ramach projektu wynosi 229 180,68 zł. Program „Klucz” to szereg działań ukierunkowanych na zwiększenie dostępności oferty kulturalnej oraz obiektów Muzeum dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Odbiorcami działań są również rodziny, opiekunowie, terapeuci, specjaliści, osoby ze społeczności lokalnej Muzeum.

Poprzedni artykułBarwne Orszaki Trzech Króli w powiecie. Zabrakło Łańcuta
Następny artykułPolicjanci z kolędą w ośrodku w Wysokiej