Strona główna Historia Zmarł Jerzy Pelc-Piastowski- żołnierz łańcuckich struktur AK

Zmarł Jerzy Pelc-Piastowski- żołnierz łańcuckich struktur AK

296
0

22 kwietnia 2021 r. w wieku 95 lat w Katowicach zmarł Jerzy Pelc-Piastowski ps. „Łazik”, „Azymut”, „Tama”. Był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy Obwodu Armii Krajowej Łańcut.

Ppor.  Jerzy Pelc- Piastowski urodził się w Rawiczu, był synem mjr. Józefa Pelca (dowódcy I batalionu 74. Górnośląskiego pułku piechoty), poległego w czasie kampanii 1939 roku pod Ciepielowem.

Podczas II wojny światowej członek Hufców Polskich w Łukowie. pow. siedlecki. Poszukiwany przez Gestapo w 1943 r. przeprowadził się do Łańcuta, dołączył do lokalnych struktur AK. Działał w zespole dywersyjnym pod wodzą Józefa Lenara ps. „Piłka”. Brał udział w takich akcjach jak: pozyskiwanie broni i zaopatrzenia z transportów kolejowych, ubezpieczanie zrzutu w Rakszawie. W czerwcu 1944 r. wszedł w skład oddziału partyzanckiego „Włodzimierz”, który walczył w lasach w okolicach Brzyskiej Woli i Kuryłówki.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej członek Ruchu Oporu Armii Krajowej w oddziale kpt. Wacława Rejmaka „Ostoi”, aresztowany 19 sierpnia 1945 r. przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W Lublinie skazany na 6 lat więzienia. Został ciężko ranny podczas transportu do więzienia we Wronkach, w 1947 r. objęty amnestią.

Był bsolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, historykiem, dziennikarzem, publicystą, autorem opracowań, artykułów i reportaży historycznych oraz książek o działalności Obwodu Łańcut AK w latach 1943-1944 na podstawie własnych wspomnień: „Nasza jest noc”, „W poszukiwaniu zwycięstwa”, „Z akowskich wspomnień (Obwód Łańcut)”.

Msza święta pogrzebowa będzie 30 kwietnia o godzinie 10.00 w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Ligocie.