Strona główna Wiadomości Wielkanocna wystawa w Muzeum-Zamku w Łańcucie

Wielkanocna wystawa w Muzeum-Zamku w Łańcucie

176
0

Muzeum-Zamku w Łańcucie zaprasza na kameralną wystawę „Wielkanoc w sztuce i tradycji”. Oprócz grup szkolnych, uczestniczących w lekcjach muzealnych, będą mogli ją obejrzeć także turyści, którzy zakupią bilet wstępu na ekspozycję wnętrz II piętra.

Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się m.in.: drewniane kołatki, używane podczas nabożeństw Triduum Paschalnego, elementy stroju „turków”, straży grobowych oraz zespół baranków i pisanek wielkanocnych z Podkarpacia.

Na wystawie będzie można obejrzeć również część prywatnej kolekcji pisanek z różnych zakątków świata, takich jak: Chiny, Indie, Egipt, Etiopia, Kenia, Turcja, Rumunia, Francja, Ukraina oraz wiele okazów współcześnie wykonanych w Polsce.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, z prywatnej kolekcji oraz ze zbiorów własnych Muzeum. Wystawę będzie można oglądać do 15 kwietnia br.

Zwiedzanie drugiej kondygnacji Zamku jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są przyjmowane pod numerem telefonu 17 225 20 08, wewnętrzny 124 oraz mailowo: wycieczki@zamek-lancut.pl. Bilet normalny na II piętro kosztuje 4 zł, ulgowy jest w cenie 2 zł.

——

Wystawa „Wielkanoc w sztuce i tradycji ” oraz towarzyszący jej program edukacyjny i warsztaty plastyczne są wynikiem realizacji projektu: „Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II)”. W ramach zaplanowanych działań przenikają się aspekty kulturalne wraz edukacyjnymi i artystycznymi.