Strona główna Historia Ruszyły cykliczne spotkania planszówkowe w MDK Podzwierzyniec

Ruszyły cykliczne spotkania planszówkowe w MDK Podzwierzyniec

197
0

Czy zwykli ludzie mogą coś zmienić? Czy po powrocie z pracy warto dać coś od siebie innym? Czy spędzając czas z najbliższymi można tworzyć lokalną społeczność? Założyciele Planety Rodzin wierzą, że tak!

Stowarzyszenie Planeta Rodzin powstało w grudniu 2020 roku w Łańcucie. Jego członkami są młodzi mieszkańcy miasta, którzy chcą aktywnie zaangażować się w życie lokalnej społeczności. Łańcut jest ich miastem i to właśnie w nim chcą nie tylko mieszkać, ale też spędzać czas, spotykać się z ludźmi, uczyć dzieci odkrywania siebie i świata.

W piątek, 3 września, rozpoczęły się w Łańcucie cykliczne spotkania planszówkowe, otwarte dla każdego.

Pomysł przyszedł sam

– Pomysł założenia stowarzyszenia zrodził się w czasie wspólnego rodzinnego spaceru – wspomina Jadzia. – Miałyśmy czas pogadać o wielu rzeczach. Także o tym, że brakuje mi spotkań dla mam, jakie pamiętam z Warszawy. Na które można przyjść z dziećmi, posłuchać kogoś ciekawego, nawiązać nowe znajomości, gdzie nikt nie będzie patrzył krzywo na hałasy, a tematyka nie zawsze będzie super poważna. Gdzie będzie można wspólnie pograć w planszówki, a dzieciom zaproponować kontakt z rówieśnikami.

– I wtedy pomyślałam, że przecież możemy założyć stowarzyszenie – dodaje Asia. – Miałam już doświadczenie w takiej formie działalności, wiedziałam więc, w którą stronę iść. A potem były narady, planowanie, marzenia i szukanie wśród znajomych osób, które chciałyby przyłączyć się do projektu. A niewiele ponad miesiąc później – spotkanie założycielskie.

– Wszyscy znamy memy, które pokazują, że nasze dzieciństwo było lepsze niż dzisiejszych dzieciaków. Ale to od nas zależy, co po latach będą pamiętać nasze dzieci – dodaje Jadzia. – Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć dzieciaki i pojechać na wycieczkę, żeby uciarały się, zjadły kiełbasę, która wpadła do ogniska, żeby w zimnej wodzie ze strumyka moczyły nogi i żeby spały pod namiotem. Naprawdę nikt nam tego nie broni, tylko często nam się nie chce. I to stowarzyszenie jest trochę po to, żeby nam się chciało coś więcej niż dać dzieciom smartfon, tablet czy posadzić ich przed telewizorem.

Planeta dla każdego

Planeta Rodzin spotkała się z życzliwym przyjęciem, choć na razie działa głównie wirtualnie – profil stowarzyszenia na Facebooku ma już 300 polubień i choć ze startem w realu czekają na zmniejszenie obostrzeń covidowych, to nawiązali już współpracę z burmistrzem Łańcuta. „Ich” miasto stanie się główną przestrzenią działań, a spotkania będą odbywać się w filii Miejskiego Domu Kultury na Podzwierzyńcu.

– Kiedy tylko będzie można, zaczniemy działać – obiecują członkowie stowarzyszenia. – Na początek chcemy zaoferować spotkania przy grach planszowych – dla dzieci i dorosłych. I tutaj co jeszcze planujemy i możemy ogarniać od już. Oczywiście zapraszamy nie tylko rodziców z dziećmi, ale każdego, kto chce wziąć udział w spotkaniach.