Strona główna Gmina Łańcut Rowerem z Łańcuta do Rzeszowa. Samorządy ustalają szczegóły trasy

Rowerem z Łańcuta do Rzeszowa. Samorządy ustalają szczegóły trasy

221
0
fot. Bartosz Gubernat/Urząd Miasta Rzeszowa

Między Łańcutem, a Rzeszowem ma powstać droga rowerowa. Inwestycję zrealizują wspólnie oba miasta, a także gminy Krasne i Łańcut.

Rozmowy w tej sprawie rozpoczęły w 2019 roku. Inicjowali je rzeszowscy radni- Konrad Fijołek i Daniel Kunysz reprezentujący środowiska rowerowe. Łańcut już wtedy rozpoczął działania w tej sprawie, efektem starań burmistrza Rafała Kumka było m.in. wybudowanie ścieżki rowerowej wzdłuż przebudowanej obwodnicy. Będzie ona częścią przyszłej trasy łączącej Rzeszów z Łańcutem.

W Rzeszowie infrastruktura także jest już częściowo gotowa. – W celu wyznaczenia ścieżki chcemy wykorzystać część gotowych dróg na osiedlu Wilkowyja. Wystarczy zmienić na nich organizację ruchu i zmodernizować skrzyżowania w rejonie ulic Leszka Czarnego i Olbrachta – mówi radny Rzeszowa Daniel Kunysz.

Prezydent Fijołek planuje ciąg trasy poprowadzić nowym szlakiem, oddzielonym od ruchu samochodowego. Kwestia przebiegu trasy przez gminę Krasne oraz gminę wiejską Łańcut została poruszona podczas spotkania w rzeszowskim ratuszu. Prezydent Konrad Fijołek rozmawiał na ten temat z władzami sąsiednich gmin oraz burmistrzem Łańcuta.

Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne jest zainteresowany szybką budową drogi.

Na terenie naszej gminy przebiegałaby przez Krasne i częściowo przez Malawę. Ale konkretny przebieg będziemy mogli zaplanować po kolejnych spotkaniach, podczas których mamy otrzymać informację, w którym miejscu droga połączy się z nasza gminą od strony Rzeszowa i gminy wiejskiej Łańcut – mówi Wilhelm Woźniak. Na terenie jego gminy droga miałaby mieć około 5 kilometrów długości.

Jakub Czarnota, wójt gminy Łańcut widzi dwie możliwości budowy dróg rowerowych. – Oczywiście przede wszystkim mówimy o trasie w rejonie drogi krajowej, bo takie jest główne założenie tego projektu. Jest jednak także drugi pomysł, niezależny od tej inwestycji. To trasa rekreacyjna, która doprowadziłaby z Rzeszowa na Magdalenkę i w kierunku Woli Rafałowskiej. Gmina Chmielnik wybudowała tam niedawno piękną, mało uczęszczaną trasę, która jest bardzo popularna wśród rowerzystów – mówi Jakub Czarnota. Na terenie swojej gminy ścieżki rowerowe widzi głównie w miejscu ogólnodostępnych dróg, które teraz biegną przez pola i wymagałyby jedynie wykonania nowej nawierzchni.

Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na połowę stycznia. Wówczas samorządy zamierzają wyznaczyć wstępny przebieg trasy, co pozwoli podjąć dalsze kroki, zmierzające m.in. do wykupu i rezerwacji działek potrzebnych pod budowę drogi.

Ten projekt jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na walory rekreacyjne. Zapewniając mieszkańcom bezpieczny i komfortowy dojazd do miasta, z pewnością wiele osób przekonalibyśmy do pozostawienia samochodów w domach. Zależy nam, aby ruch rowerowy w mieście się rozwijał, co pozwoli zmniejszyć korki i wpłynie na poprawę jakości powietrza – dodaje Daniel Kunysz.

źr. Biuro Prasowe UM Rzeszowa