Strona główna Wiadomości Oszuści znów w akcji. Rodzina straciła pieniądze

Oszuści znów w akcji. Rodzina straciła pieniądze

250
0

Policjanci z Łańcuta otrzymali kilka sygnałów od mieszkańców, którzy odebrali telefony od osób podających się za policjanta. Niestety w jednym przypadku doszło do oszustwa, a rodzina, która padała ofiarą oszustów straciła swoje oszczędności. Policjanci apelują o ostrożność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania

Po raz kolejny oszuści próbowali wykorzystać metodę „na policjanta” aby wyłudzić pieniądze od mieszkańców Łańcuta. W większości przypadków przestępcy nie osiągnęli zamierzonego celu. Niestety w jednym przypadku udało im się oszukać rodzinę z Łańcuta.

Do zdarzenia doszło w ubiegły wtorek. Na telefon stacjonarny mieszkanki Łańcuta zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszust poinformował kobietę o sfałszowaniu jej dowodu osobistego przez przestępców oraz o zagrożeniu jej oszczędności. Aby swoją historię uwiarygodnić, podał numer odznaki, a następnie polecił kobiecie wybrać na telefonie numer 112, aby potwierdzić jego tożsamość. Postępując zgodnie ze wskazówkami fałszywego policjanta kobieta potwierdziła w ten sposób jego tożsamość u wspólnika oszusta.

Po zdobyciu zaufania przestępca rozpytał o pozostałe osoby w domu i ich numery telefonów, a także o zgromadzone oszczędności, które mogłyby paść łupem fałszerzy dokumentów. Następnie na podane numery komórkowe zadzwonili wspólnicy fałszywego funkcjonariusza, którzy mieli prowadzić tajną operację przeciwko przestępcom. W trakcie tej „akcji” każdy z członków rodziny był na linii z oszustami i wykonywał ich polecenia dotyczące m.in. wybrania pieniędzy z banku i sposobu ich przekazania. W ten sposób rodzina straciła oszczędności całego życia.

Pamiętajmy, że każda telefoniczna próba podjęcia pieniędzy pod pozorem działań policji bądź innych służb, oznacza oszustwo. Także potwierdzenie tożsamości policjanta i numeru jego odznaki nie nastąpi przez numer 997 lub 112. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tożsamości rozmówcy -rozłączmy się.