Strona główna Miasto Łańcut „Likwidacja” publicznego Przedszkola nr 5 w Łańcucie

„Likwidacja” publicznego Przedszkola nr 5 w Łańcucie

336
0

Na XXXV sesji Rady Miasta Łańcuta radni przyjęli uchwałę intencyjną o likwidacji Miejskiego Przedszkola nr 5 w Łańcucie.

Uchwała ma charakter intencyjny, czyli nie decyduje ostatecznie o likwidacji placówki. Rozpoczyna tylko proces konsultacji ze wszystkimi stronami, odpowiednimi urzędami. Dopiero po tych czynnościach zostaną podjęte odpowiednie kroki prawne i administracyjne.

Władze miasta mają w planach docelowo połączyć oba przedszkola. Aby wszystko było przeprowadzone zgodnie z obecnie panującymi zasadami administracyjnymi najpierw jedna jednostka musi zostać zlikwidowana. Stąd wziął nazwę dokument przegłosowany na radzie. Jak zapowiedział burmistrz, żaden z pracowników nie zostanie zwolniony, liczba miejsc dla dzieci pozostanie bez zmian. Zmianie ulegną tylko dwie rzeczy, obecna pani dyrektor wraz zakończeniem swojej kadencji nie zostaje zwolniona tylko wróci do obowiązków opiekunki, i wtedy też nastąpi połączenie przedszkoli. Druga sprawa dotyczy kuchni. Obydwie placówki posiadają kuchnie, które nadają się do remontu, zdecydowano, że w jednym budynku kuchnia zostanie zlikwidowana, a w drugim zostanie wyremontowana i powiększona by sprostała wymaganiom.

Jedyna kwestia, która może budzić wątpliwości to właśnie unowocześnienie i rozbudowanie kuchni. Zakres prac do wykonania jest bardzo duży, a czas ograniczony do 2 miesięcy wakacji, jeżeli kwestie administracyjne nie opóźnią rozpoczęcia robót. Burmistrz zapewnił wszystkich radnych i przedstawicieli rodziców, że wszystko będzie gotowe do użytku przed 1 września.

Wokół tej uchwały wybuchło spore zamieszanie co było w dużej mierze spowodowane samą nazwą uchwały, która dawała duże pole do spekulacji i ogólnie zaniepokoiła rodziców, którzy nie zostali wcześniej odpowiednio poinformowani o planach władz miasta. Nikt dokładnie im nie wytłumaczył jakie są powody takiego działania i czy zmieni to coś w ich obecnej sytuacji. O tej sprawie dowiedzieli się z mediów społecznościowych i sami, musieli zastanawiać się co dla nich i ich dzieci oznacza taka uchwała, w czym plotkarze niezbyt pomogli. Sytuacja powinna być nauczką dla wszystkich radnych i władz miasta aby informowali mieszkańców o swoich działaniach w sposób łatwo dla każdego dostępny ale także wyjaśniali dlaczego i po co dane działania są podejmowane. Zwłaszcza tych których one bezpośrednio dotyczą.

Za uchwałą głosowało 11 radnych, 2 było przeciw i 2 wstrzymało się od głosu.