Strona główna Wiadomości Kraczkowa: Potrącono jelenia. Policja przyucza jak się zachować

Kraczkowa: Potrącono jelenia. Policja przyucza jak się zachować

237
0

Do potrącenia jelenia przez samochód osobowy doszło na drodze 94 w Kraczkowej. Policja instruuje jak się zachować w takiej sytuacji.

Najwięcej dzikich zwierząt ginie na drogach wiosną i jesienią. To właśnie w tych okresach zwierzęta migrują na znaczne odległości. Warto zatem pamiętać o zachowaniu ostrożności i nie bagatelizowaniu znaków ostrzegawczych przed dzikimi zwierzętami, które uprzedzają o miejscach na drodze, gdzie występuje, bądź może występować niebezpieczeństwo.

Jadąc przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt, musimy być przygotowani na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia na jezdnię.  Szczególną ostrożność zachowajmy nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów. Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego

Co robić jeśli już do takiego zdarzenia dojdzie?

  •  zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
  •   jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy,
  •  każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych; policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,
  • nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

Policja apeluje, by nie lekceważyć znaku ostrzegawczego „zwierzęta dzikie”. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości w tych miejscach oraz zachowajmy szczególną ostrożność i obserwujmy pobocze drogi.  Znak A18b jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne Często na tych odcinkach dróg panują złe warunki, występują mgły, szczególnie rano i wieczorem.  Pamiętajmy, by nie wykonywać gwałtownych manewrów pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczne. Zwolnijmy, jeśli warunki panujące na drodze nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością.