Strona główna Miasto Łańcut XVII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę

XVII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę

209
0

XVII Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta na Jasną Górę będzie trwała od 29 lipca do 3 sierpnia 2018 r. i rozpocznie się w niedzielę od Mszy Świętej o godz. 8.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łańcucie przy ul. Farnej 20. Patronat nad pielgrzymką, jak co roku objął Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, który po raz kolejny uczestniczy w pielgrzymowaniu na rowerze razem z 163 osobami, w wieku od 7 do 80 lat.

W ciągu pięciu dni pielgrzymi w żółtych koszulkach z herbem Powiatu Łańcuckiego pokonają trasę około 360 km. Odwiedzą oni na pątniczym szlaku takie miejsca kultu religijnego jak: Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie, Sanktuarium Matki Bożej z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach, Sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie, średniowieczną Kolegiatę w Wiślicy, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie k. Żarek.

W czwartek 3 sierpnia br. o godz. 17.30 w Bazylice Jasnogórskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej będzie sprawowana Msza Święta przez ks. Rafała Borcza (Łańcut-Fara) kapelana pielgrzymki, który już po raz trzeci będzie ponosić wszystkie trudy rowerowego pielgrzymowania. Będzie to aktywny wypoczynek, w każdym dniu będzie sprawował Eucharystię i służył opieką duchową. Poprowadzi rekolekcje w drodze pod hasłem: „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”.

Na piątek 4 sierpnia br. dla większości został zaplanowany powrót dwoma autokarami do Łańcuta. Jednakże, tak jak i w minionych latach znajdzie się grupa kilku kolarzy, którzy będą wracali na rowerach z Częstochowy do Łańcuta i to nawet w ciągu jednego dnia. Organizatorem pielgrzymki jest Mariusz Sroczyk z Krzemienicy, który wspierany jest przez małżonkę Anetę i grupę sprawdzonych pielgrzymów, którzy dokładnie wiedzą, jakie są potrzeby i obowiązki. Pomoc medyczną zabezpiecza Anna Skóra, mechanikiem pielgrzymki jest Andrzej Chmura, kronikarzem Elżbieta Tabin, w wodę mineralną i produkty żywnościowe od wielu lat zaopatruje pielgrzymów Ryszard Kucha, transport bagaży Józef Miąsik. Animatorem muzycznym pielgrzymki jest Wiesław Dedio, któremu pomaga Grzegorz Łobodziński wraz z grupą muzyczną w składzie: Agnieszka Kubicz, Aneta Sroczyk i Monika Zagaja. Nad sprawnym przejazdem na trasie sześciu grup pielgrzymki czuwa tzw. Lotna Brygada w składzie: Arkadiusz Magda, Piotr Chomik, Brygida Furman, Kacper Seniw i Filip Szura. Pomagają im łącznicy jadący w każdej grupie, którymi są: Teresa Piątek, Marcin Żal, Arkadiusz Dziedzic, Maksymilian Wojnar, Aneta Drążek i Stanisław Dawidowicz. W każdej grupie kolarzy jest prowadzących i dwóch zamykających grupę. Organizatorzy przypominają o obowiązku korzystania z kasku rowerowego podczas jazdy na rowerze i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w ruch drogowym, a także stosowania się do poleceń osób funkcyjnych w kamizelkach odblaskowych. Dokumentację fotograficzną pielgrzymki będzie prowadził Jan Zięba, który na rowerze zdobył Wielką Złotą Kolarską Odznakę Pielgrzyma PTTK, gdyż w ciągu kilku ostatnich lat odwiedził ponad tysiąc kościołów, co też zdołał udokumentować. Tylko nieco mniej kościołów na rowerze odwiedziły Irena Dziak i Maria Rejman, które zdobyły Złote Odznaki.

W tym roku wielkim nieobecnym będzie Edward Krauz, organizator czternastu dotychczasowych pielgrzymek. Wśród ciekawostek i osobliwości tegorocznej pielgrzymki warto podkreślić, że na 163 pielgrzymów 20 z nich nie ukończyło jeszcze 18 lat, a najmłodszy 7 letni Kacper Drożdż zamierza samodzielnie jechać na rowerze wraz ze starszym braten i kuzynem pod opieką taty. Najstarszym kolarzem od lat jest Jerzy Łukasiak, który w tym roku skończył 80 lat. Na rowerach pojedzie 70 kobiet, co stanowi 43 procent wszystkich pielgrzymów.

W jubileuszowym roku stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę tegoroczna trasa pielgrzymki będzie nieco inna, tak aby można było odwiedzić miejsca upamiętnień, związane z historią Polski oraz Łańcuta. Pielgrzymi zapalą znicze pamięci i będą się modlili za tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

ź: Starostwo Łańcut

Poprzedni artykułTrzech kierujących jednośladami trafiło do szpitala
Następny artykułPiknik Lotniczy Laszki 2018