Strona główna Gmina Łańcut Wjeżdżają na tory na czerwonym i opadających zaporach

Wjeżdżają na tory na czerwonym i opadających zaporach

212
0

Do kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych doszło w ostatnim czasie na strzeżonym przejeździe kolejowym w Krzemienicy. Kierowcy, pomimo włączonego czerwonego światła i opadających zapór, wjeżdżają na przejazd, stwarzając dla siebie śmiertelne zagrożenie.

 

Policjanci łańcuckiej drogówki systematycznie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne na przejazdach kolejowych, znajdujących się na terenie naszego powiatu. Na bieżąco również weryfikowane są zgłoszenia o nieprawidłowościach w oznakowaniu, czy w działaniu sygnalizatorów oraz zapór przed przejazdem kolejowo-drogowym. Celem tych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych i przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców.

To właśnie głównie z winy kierujących pojazdami dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, w tym w szczególności na przejazdach kolejowo-drogowych, wyposażonych w zautomatyzowany system, składający się z sygnalizacji świetlnej i rogatek. Taki przejazd znajduje się na drodze wojewódzkiej nr 881 w miejscowości Krzemienica.

To właśnie tam, kierowcy nagminnie ignorują migający czerwonym światłem sygnalizator i wjeżdżają na przejazd w czasie opadania rogatek. W ten sposób dochodzi często to uszkodzenia zapory lub utknięcia pojazdu między opuszczonymi rogatkami. W ostatnim czasie łańcuccy policjanci otrzymali informacje o kilku takich zdarzeniach, które dla nieostrożnych kierowców i ich pasażerów, mogły skończyć się tragicznie.

Dlatego pamiętajmy, że włączony sygnalizator świetlny, naprzemiennie migający czerwonym światłem, oznacza ZAKAZ wjazdu na przejazd drogowo-kolejowy. Jednocześnie informuje nas, że za chwilę rozpocznie się opuszczanie rogatek.

Pamiętajmy również o obowiązujących nas zakazach:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.