Strona główna Miasto Łańcut Piknik militarny w Łańcucie. Na rynku stanął czołg

Piknik militarny w Łańcucie. Na rynku stanął czołg [FOTO]

373
0

100 lat temu utworzono 10 Pułk Strzelców Konnych. Z tej okazji w weekend w Łańcucie zorganizowano piknik militarny i obchody rocznicy.

Początek dziejów 10 Pułku Strzelców Konnych sięga 1918 roku. Zalążkiem jego był I szwadron, zgrupowania kawalerii, powstały w La Mandria di Chivasso, niedaleko Turynu, we Włoszech. Dowódcą zgrupowania był por. Jan Rudnicki, zaś jego zastępcą por. Kazimierz Dworak. Po sformowaniu, I szwadron został wysłany do Polski, gdzie osiągnął pierwszą polską stację kolejową 29 kwietnia 1919 w Lesznie. Dla upamiętnienia tej daty corocznie obchodzono w tym dniu święto pułkowe. Po przybyciu do Polski, szwadron wszedł do akcji bojowej jako jednostka kawalerii 11 DP. w walkach w okolicach Lwowa. Następnie jako II dywizjon pułku szwoleżerów, a później 4 pułku ułanów, przeniesiony został na granicę Śląska i Zagłębia.
         W czasie wojny polsko-bolszewickiej brał udział w walkach pod Radzyminem, kończąc swoje działania bojowe pod Słuckiem. Rozkazem MSW z dnia 27 października 1921, dywizjon przekształcony został w pułk i otrzymał nazwę 10 Pułk Strzelców Konnych. Na miasto garnizonowe wyznaczony został Łańcut oraz pobliski Hruszów jako miejsce stacjonowania 4 szwadronu.
W sobotę w Łańcucie na rynku zorganizowano piknik militarny, podczas którego można było na żywo zobaczyć manewry czołgu Leopard i wejść do jego wnętrza. Prócz żołnierzy 21. Brygady Podhalańskiej na rynku pojawili się także Strzelcy z JS Strzelec z Rzeszowa. Można było zobaczyć współczesną oraz zabytkową historyczną broń, medale i dowiedzieć się szczegółowych informacji związanych z wojskowością. Dla zwiedzających czekała także kiełbaska i wojskowe dania.