Strona główna Szpital Minister Jacek Sasin z wizytą w łańcuckim szpitalu

Minister Jacek Sasin z wizytą w łańcuckim szpitalu

257
0
Minister Sasin w Łańcucie

Wicepremier, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin spotkał się z personelem Centrum Medycznego w Łańcucie. Wicepremierowi towarzyszyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Po zakończeniu wizyty w CM w Łańcucie, minister spotkał się z dziennikarzami. W trakcie konferencji nawiązał do zaangażowania spółek Skarbu Państwa  w walkę z pandemią.

– Cieszę się, że we wsparcie ochrony zdrowia angażują się spółki Skarbu Państwa. Centrum Medyczne w Łańcucie otrzymało fundusze m.in. od PZU i PGNiG na niezbędny sprzęt. Rola państwowych firm okazała się też istotna podczas walki z pandemią. Ich wkład łącznie to ok 200 mln zł – powiedział.

Jacek Sasin odniósł się także do planów polskiego rządu w zakresie poprawy jakości ochrony zdrowia.

– Naszą ambicją nie jest tylko to, aby zwiększać liczbę lekarzy, którzy pracują w systemie ochrony zdrowia, ale chcemy również, aby ta kadra była dobrze opłacana. Zapowiadamy stały wzrost wynagrodzeń personelu medycznego.

Wicepremier dziękując personelowi szpitala za wysiłek w czasie pandemii, zaapelował także o udział w Narodowym Programie Szczepień.

– Dzisiaj potrzebna jest bardzo mocna mobilizacja nas wszystkich w zakresie szczepień, aby jak najwięcej osób zostało zaszczepionych.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała szczególna rolę Centrum Medycznego w Łańcucie, w czasie kolejnych fal zakażeń koronawirusem.

– Był to szpital jednoimienny, a wiec pierwszy szpital dedykowany pacjentom, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. To oczywiście wymagało ogromnego zaangażowania ze strony personelu.  Przy tej okazji pragnę serdecznie podziękować zespołowi prof. Andrzeja Cieśli oraz prezesowi CM w Łańcucie za to, że tak dobrze realizowali opiekę nad pacjentami z Podkarpacia i nie tylko – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także proces przekształcenia jednostki w szpital jednoimienny oraz wysokość nakładów, jakie na ten cel były kierowane.

– Jako administracja państwowa aktywnie wspieraliśmy szpital w okresie pandemii. Przekazane zostały m.in. środki w wysokości 740 tys. zł na modernizację i przygotowanie placówki do pełnienia roli szpitala jednoimiennego a potem szpitala koordynującego. Dodatkowo, niemal 200 tys. zł przeznaczyliśmy na modernizację instalacji tlenowej – wyliczała Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także o wsparciu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W czasie pandemii do łańcuckiej placówki trafiło m.in: 105 pomp infuzyjnych, 38 kardiomonitorów, 16 respiratorów, 2 aparaty USG, aparat EKG i RTG oraz środki ochrony osobistej.

W trakcie konferencji głos zabrała również Małgorzata Sadurska – członek zarządu PZU.

My traktujemy nasze zaangażowanie – mówię to jako przedstawicielka zarządu spółki Skarbu Państwa  – jako realizacja w praktyce idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Aktywnie przystąpiliśmy do walki z koronawirusem, przeznaczając na ten cel ok. 25 mln zł – wyliczała Malgorzata Sadurska.

Kazimierz Gołojuch – poseł ziemi łańcuckiej –  podziękował medykom oraz załodze szpitala, jednocześnie nawiązał do słów wicepremiera Jacka Sasina dot. Polskiego Ładu.

– Rozmawiałem  z przedstawicielami lokalnego samorządu i wiem, że wnioski są już gotowe. Bardzo cieszymy się, że niebawem do Polski samorządowej trafi 20 mld zł. A po nich zostaną uruchomione kolejne nabory – dodał Kazimierz Gołojuch.

Nabór wniosków o dofinansowanie w pierwszej pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych trwa do 15 sierpnia 2021 r.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.