Strona główna Wiadomości Mieszkańcy Kraczkowej upiększają swoją miejscowość

Mieszkańcy Kraczkowej upiększają swoją miejscowość

234
0

„Posadź drzewko w Kraczkowej” to nazwa akcji przeprowadzonej w sobotę z inicjatywy radnej Joanny Murias oraz wójta Jakuba Czarnoty. Samorządowcy wraz z sołtysem Kraczkowej i mieszkańcami sołectwa wzięli w ręce rydle, łopaty oraz grabie i wspólnymi siłami upiększyli miejsca publiczne.

Uczestnicy akcji tj. m.in. ministranci, strażacy, członkowie szkolnego koła Caritas zebrali się rano pod remizą OSP i podzielani na trzy grupy pracowali przy Pomniku Grunwaldzkim oraz parkingach. Do południa uporządkowano teren, posadzono kilkadziesiąt thuj i kilka klonów, rozsypano grys oraz korę, a akcję zakończono wspólnym grilowaniem.
Wójt gminy Łańcut docenił zaangażowanie dzieci. – Bardzo Wam dziękuję za udział w sobotniej akcji. Upiększając Kraczkową tak naprawdę upiększacie własny dom, własne podwórko, bo wasze sołectwo jest waszym domem i miło jest patrzeć jak również dzięki Wam pięknieje – mówił Jakub Czarnota.

Wójt gminy podkreślił, że sobotnia akcja jest pilotażem, bo w przyszłym roku podobne działania będą prowadzone w każdym sołectwie. – W budżecie gminy na 2020 r. zabezpieczymy środki dla każdej miejscowości. Bedą to dodatkowe pieniądze spoza Funduszu Sołeckiego. Ochotnicy dostaną od nas pieniądze na zakup sadzonek krzewów czy kwiatów lub innych materiałów ogrodowych. Natomiast prace upiększające miejsc publicznych np. okolic ośrodków kultury, placów zabaw itp. będą wykonywać sami. Chcemy w ten sposób integrować mieszkańców, wychowywać dzieci i młodzież i czynić ich odpowiedzialnymi za sołectwa. – mówi wójt Jakub Czarnota.

Radna Joanna Murias podsumowała akcję, podziękowała zebranym za liczną obecność i zapowiedziała kolejne działania z tym związane. – W sobotę wykonaliśmy wspólnie pierwszy krok. Upiększyliśmy teren wokół Pomnika Grunwaldzkiego, stadionu Czarni Kraczkowa, parkingi oraz okolice budynku OSP. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w takim samym, a może nawet liczniejszym gronie – mówiła radna.

Zakup sadzonek oraz pozostałych materiałów został sfinansowany przez gminę Łańcut, radną Joannę Murias oraz prywatnych darczyńców.

ź: Gmina Łańcut