Strona główna Gmina Markowa Lokalny bohater wojny z bolszewikami- ANTONI SZYLAR z Markowej

Lokalny bohater wojny z bolszewikami- ANTONI SZYLAR z Markowej

443
0

W ramach obchodów 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma na cmentarzu parafialnym w Markowej złożył hołd por. Antoniemu Szylarowi, który oddał życie w obronie Polski przed sowiecką agresją w bitwie pod Kaznowem 13 sierpnia 1920 roku.

W ramach uroczystości prezes M. Szpytma wygłosił wykład towarzyszący poświeceniu kapliczki z figurą Najświętszej Maryi Panny i tablicą upamiętniającą mieszkańców Markowej biorących udział w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921.Kim był bohater z Podkarpacia?

Antoni Szylar urodził się w Markowej 1898 r. Po zdaniu matury w 1917 r. na ochotnika wstąpił do Legionów Polskich, do I Brygady Józefa Piłsudskiego. Służył w 5 Pułku Piechoty Legionów w stopniu podporucznika, biorąc udział w walkach z bolszewikami. Zginął 13.08.1920 r. pod Kaznowem niedaleko Lubartowa. Za wybitne zasługi bojowe w czasie tej wojny, został pośmiertnie odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. Jego nazwisko znalazło się na tablicy pamiątkowej w I LO w Łańcucie wśród absolwentów i uczniów, którzy zginęli podczas I wojny światowej oraz w wojnie z bolszewikami. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Markowej. Na uroczystości pogrzebowe przybył m.in. ppłk Wiktor Jarosz-Kamionka, Dowódca Garnizonu Wojskowego w Jarosławiu w latach 1918-1921 wraz z Kompanią Honorową WP.

W aktach Antoniego Szylara czytamy opis jego walk w 1920 roku (pisownia oryginalna): „Nocą z 3 na 4 stycznia 1920 II batalion 5. pułku piechoty Legionów maszerując w kierunku miasteczka Wyszki (dzisiaj tereny Łotwy) dostaje silny ogień z lewego skrzydła ze wsi Markielanty. Podchorąży Szylar Antoni otrzymuje rozkaz zaatakowania z plutonem i zajęcia wsi Markielanty. Rozwijając linię pod silnym ogniem nieprzyjacielskim, zdobywa wieś bez żadnych strat. Dzięki jego odwadze batalion bez przeszkód ze strony nieprzyjaciela pomaszerował dalej w kierunku m. Wyszki.
 23 lipca 1920 podchorąży Szylar Antoni mając nawiązać łączność z 157 pułkiem piechoty, po drodze zostaje napadnięty przez batalion bolszewicki, który zostaje rozbity przy tem zabierając trzy karabiny maszynowe.
 25 lipca 1920 podch. Szylar Antoni idąc na szpicy kompani na wioskę Kaznów, gdzie po drodze, pod ową wioską, spotyka się z I-m pułkiem nieprzyjacielskim, który atakował na 5 komp. 5 p.p.Leg. Podchorąży Szylar Ant., nie czekając przybycia sił większych rzuca się odważnie ze swym plutonem do kontrataku i zdobywa wioskę Kaznów. Po zajęciu wioski przybywa rezerwa nieprzyjacielska i ponawia atak na bagnety. Podchorąży Szylar broniąc się dzielnie, zostaje ugodzony kulą w pierś i kilkoma pchnięciami bagnetem. [Zabity 13 sierpnia 1920 r.]”.