Strona główna Historia Książka o konspiracji w Łańcucie ponownie w księgarniach

Książka o konspiracji w Łańcucie ponownie w księgarniach

221
0

Z radością informujemy o dodruku książki Andrzeja Borcza pt. „Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939–1945” przez Instytut Pamięci Narodowej. Monografia jest obecnie dostępna w księgarniach internetowych i wydawnictwie samego IPN-u.

Książka zwyciężyła w ogólnopolskim plebiscycie „Historia zebrana” na najlepszą książkę historyczną roku 2020 wybraną przez internautów w kategorii „Okiem badacza”.

Opracowanie jest podsumowaniem wieloletnich badań nad konspiracją wojskową działającą w powiecie łańcuckim w okresie II wojny światowej. Autor szczegółowo omawia proces tworzenia struktur organizacyjnych konspiracji Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz ich działalność. Opisuje akcje dywersyjne i sabotażowe przeprowadzane pod okupacją przez owe organizacje, a także podjął się oceny działań, jakie podjęło łańcuckie podziemie podczas akcji “Burza”. Książka została wzbogacona o mapy, zdjęcia, wykazy stanów osobowych, noty biograficzne oraz fragmenty unikalnych wspomnień żołnierzy podziemia łańcuckiego.