Strona główna Gmina Łańcut Koronawirus a staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie

Koronawirus a staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie [GALERIA]

263
0

Jak koronawirus przeszkodził uczniom Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie w dokończeniu programu Erasmus+?

1 marca 2020 roku 20 uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego z siedzibą przy ul. Podzwierzyniec 41 w Łańcucie, z dwójką  opiekunów z ramienia szkoły z dworca kolejowego w Łańcucie udało się w podróż do Ostrawy. Młodzież realizowała projekt pn.: „Młodzi technicy z równymi szansami zawodowymi w UE” przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus +.

Od 2 marca 2020 r. 10 uczniów z kierunku technik  informatyk rozpoczęło swoje staże w czeskiej firmie TRAMIT s.r.o, gdzie pod czujnym okiem opiekuna nabywali nowe kompetencje zawodowe. 10 uczniów  klas technikum mechatronicznego miało okazję odbywać staż w Hucie Trzynieckiej.

Pobyt w Ostrawie, zorganizowała instytucja przyjmująca Educare et Labora s.r.o. Firma ta zadbała o miejsca, w których odbywał się staż, zakwaterowanie (hotel) i wyżywienie oraz program kulturowy.

Oprócz zajęć praktycznych uczniowie mieli okazję w sposób aktywny spędzać wolny czas, korzystając z krytej pływalni, sali sportowej, siłowni oraz ścieżek rowerowych czy tras do biegania w pobliskim parku. Udało się im także obejrzeć na żywo mecz dwóch I-ligowych drużyn piłkarskich Banik Ostrava i Mlada Boleslav.

Niemałą atrakcją była dla wszystkich jednodniowa wycieczka do stolicy. Praga zauroczyła wszystkich swoim pięknem i mnóstwem romantycznych zakątków oraz niezwykłymi legendami i opowieściami, które przedstawiła pani przewodnik.

I tak minął pierwszy tydzień mobilności. Jak widać, działo się sporo i każdy czekał na kolejne dni i kolejne wrażenia, ale niestety plany stażowe pomieszał szalejący na świecie KORONAWIRUS. Coraz większy niepokój wzbudzały doniesienia o pojawiających się w Polsce oraz Czechach przypadkach zakażeń. Młodzież, opiekunowie, nauczyciele ZS 2 w Łańcucie oraz przede wszystkim rodzice podnosili temat bezpieczeństwa stażystów. 10 marca 2020 czeski premier ogłosił zamknięcie szkół podstawowych i średnich, a 2 dni później wprowadzono w Czechach stan wyjątkowy.

Dobrostan psychiczny  i bezpieczeństwo uczestników pobytu w Ostrawie były najważniejsze, dlatego zapadła decyzja o powrocie do Polski pomimo, iż projekt przewidywał zakończenie praktyk 27.03.2020.

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie w ciągu jednego dnia zorganizowała transport autokarowy, tak aby wszyscy uczniowie i ich opiekunowie jak najszybciej mogli dotrzeć do Łańcuta.

Była to sytuacja dla wszystkich bardzo stresująca, ale wszystko szczęśliwie się zakończyło. 11 marca w godzinach wieczornych rodzice odebrali swoje dzieci całe i zdrowe.

Szkoda, że nie udało się odbyć stażu w terminie, który został zaplanowany w projekcie. Zapowiadało się tak dobrze….

Koordynator projektu: Magdalena Styś- Litwin 

Źródło: powiatlancucki.pl