Strona główna Historia Do 12 października trwa wystawa o Łukaszu Cieplińskim

Do 12 października trwa wystawa o Łukaszu Cieplińskim

101
0

Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają na wystawę o Łukaszu Cieplińskim. Można ją oglądać od 6 września do 12 października 2023 r. w sali wystawowej.

Łukasz Ciepliński to biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Prezentuje postać pułkownika Łukasza Cieplińskiego – Prezesa IV Zarządu WiN, który stał się symbolem walki Polaków o niepodległość. Ciepliński należał do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Walczył w obronie kraju w 1939 r. Za swoją bohaterską postawę podczas bitwy nad Bzurą został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W ZWZ – AK pełnił funkcję inspektora rzeszowskiego. Pod jego dowództwem Inspektorat AK Rzeszów był najsilniejszym ze wschodnich inspektoratów krakowskiego Okręgu AK. Na panelach wystawy dotyczących okresu po 1944 r. zaprezentowano działalność Łukasza Cieplińskiego w konspiracji antykomunistycznej, jego aresztowanie, proces i tragiczną śmierć 1 marca 1951 r.

Autor wystawy: Katarzyna Kyc
Recenzja: dr Mirosław Surdej
Korekta: dr Magdalena Baj
Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak
Skład: Szymon Węglowski

W wystawie wykorzystano zdjęcia i dokumenty z Kancelarii Prezydenta RP, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Szkoły Podstawowej nr 28 im. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej oraz fotografie autorskie: Mirosława Surdeja i Jakuba Izdebskiego.

Poprzedni artykułInternetowi oszuści znów w akcji
Następny artykułGroźny wypadek w Markowej. Są ranni