Strona główna Historia Odsłonięto tablicę pamiątkową chorwackiego bohatera

Odsłonięto tablicę pamiątkową chorwackiego bohatera

364
0

W Łańcucie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą chorwackiemu banowi Josipowi Jelačiciowi z okazji 220 rocznicy jego urodzin. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz ambasador Republiki Chorwacji w RP Tomislav Vidosevic.

Tablicę, która upamiętnia również pobyt bohatera narodowego Chorwacji w Łańcucie, można teraz zobaczyć na ścianie dawnego budynku kasyna urzędniczego. W uroczystości jej odsłonięcia udział wzięli także: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, wicemarszałek województwa Anna Huk, przedstawiciele lokalnego samorządu, przedstawiciele służb mundurowych obu państw oraz mieszkańcy Łańcuta.

Następnie w sali balowej łańcuckiego zamku odbył się wieczór chorwacki. W jego trakcie głos zabrała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Współpraca polsko-chorwacka już od wielu lat rozwija się bardzo prężnie i owocnie, stanowiąc wzór doskonałych stosunków międzynarodowych. Wspólne przedsięwzięcia umacniają partnerskie relacje, wzbogacają rynek turystyczny o kolejne unikatowe produkty oraz zwiększają potencjał obu krajów – mówiła wojewoda, nawiązując także do wspólnej historii obu państw.

Trudne dzieje Waszych narodów pokazały jak wiele Nas łączy, jak wiele musieli wycierpieć nasi przodkowie, byśmy mogli cieszyć się niepodległością, o którą oni walczyli – dodała.

Wydarzenie zakończył koncert chorwackiej gitarzystki klasycznej Divny Simantovic.

Josip Jelačić po skończeniu Akademii Wojskowej we Wiedniu w 1819 r., został skierowany jako porucznik do służby w 3 pułku dragonów, stacjonującym w Łańcucie. Był dowódcą wojsk chorwackich, banem i wicekrólem Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacjii. Odegrał istotną rolę w dążeniu do niepodległości narodu chorwackiego. W czasie monarchii Habsburgów, walczył o chorwacką niezależność i chorwacki język, jako głównodowodzący wojsk chorwackich.