Strona główna Gmina Rakszawa Mieszkańcy Rakszawy wspierają uchodźców z Ukrainy

Mieszkańcy Rakszawy wspierają uchodźców z Ukrainy

356
0

Mieszkańcy Rakszawy zareagowali błyskawicznie na apel gminy o wsparcie dla uchodźców z Ukrainy.

W czwartek gmina Rakszawa wystosowała do mieszkańców apel:

W związku z tym, że w najbliższych dniach spodziewamy się około 400 dzieci z Ukrainy dla których Rakszawa stanie się miejscem tranzytowym w ich dalszej podróży, w ramach wsparcia będziemy uruchamiać doraźny punkt zakwaterowania.

W związku z tym prosimy o Waszą pomoc. Uruchamiamy punkt zbiórki w remizie OSP w Rakszawie w godzinach od 15-18 (z wyłączeniem niedzieli). Punkt działa do odwołania.

Potrzebne nam będą:

  • łóżka polowe, materace,
  • koce, śpiwory, pościel,
  • środki czystości (mydło, szampon, pasta do zębów, proszek do prania)
  • klapki, pantofle, pampersy

Bardzo prosimy nie przynosić innych artykułów.

Jeśli ktoś indywidualnie przyjął obywateli Ukrainy proszę zgłosić ten fakt do Urzędu Gminy. Wszelkie problemy o charakterze socjalno-bytowym związane z pobytem uchodźców prosimy kierować do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rakszawie pod nr telefonu (017) 2249251.

Prosimy również o nierozpowszechnienie nieprawdziwych informacji, które często pojawiają się w mediach społecznościowych. Osoby przebywające w SSM „Rakowisko” mają zapewniony ciepły posiłek i dostęp do żywności. Przekazywana są im również niezbędne artykuły żywnościowe, środki czystości, ubrania. Organizowana jest pomoc psychologiczna. Gmina wraz z wolontariuszami wspomaga również tranzyt osób z granicy w głąb Polski.

W specjalnym komunikacie wójt gminy Rakszawa Jacek Szubart dziękując za szybką reakcję wspomniał, że już chwilę po ogłoszeniu apelu zaczęły spływać konkretne produkty. Pozyskano m.in. ponad 100 łóżek polowych.

Wójt podsumował działania mieszkańców i gminy Rakszawa od początku wybuchu wojny na Ukrainie:

Już w sobotę rano grupa wolontariuszy z Rakszawy i okolic przesłała około 70 000 zł na konta osób organizujących pomoc m.in. w Charkowie i Kijowie. W sobotę, około godziny 11 wyruszyły w kierunku granicy dwa w pełni zapakowane busy z plecakami, latarkami, kocami, bateriami, żywnością i środkami czystości. Już od pierwszych godzin konfliktu Gmina, za pośrednictwem swojej jednostki Schroniska Młodzieżowego „Rakowisko” była gotowa na przyjmowanie uchodźców.
W Schronisku Młodzieżowym cały czas przyjmowani są uchodźcy, sytuacja jest bardzo dynamiczna, czasami dostajemy informację, że kierowane jest do nas 200 – 300 osób, po czym w ciągu godziny informacja ulega zmianie. Osoby przyjeżdżają i wyjeżdżają, przygotowujemy nowe miejsca noclegowe. Jesteśmy również punktem chwilowego wytchnienia, bazy noclegowej dla kierowców.
Województwo Podkarpackie ma za zadanie być jedynie punktem przerzutowym, dlatego cieszymy się z informacji, że duża grupa dzieci, która miała do nas trafić, znalazła lepsza opiekę w innym miejscu. Przygotowujemy się na następnych potrzebujących, mocno trzymając kciuki żeby konflikt ustał.
Aktualnie w Schronisku przebywa kilkadziesiąt osób [stan na 04.03.2022], czekamy na następne kilkadziesiąt [udało się już pomóc, w różnej formie, już kilkuset potrzebującym]. Wszyscy mają zapewnione wyżywienie, dostęp do środków czystości i ubrań – pozyskanych dzięki zbiórkom prowadzonym przez Gminne jednostki oświatowe oraz zakupione przez licznych sponsorów.
Prosimy o nie przynoszenie darów do Schroniska, prosimy o przekazywanie ich do punktów wyznaczonych [aktualnie zbiórkę prowadzi OSP Rakszawa]. Osoby przebywające w Schronisku, szczególnie małe dzieci, są wystraszone, nie powodujmy u nich większych stresów.
Zwracam uwagę na próby dezinformacji prowadzone przez prorosyjskie media, które przekazują, że uchodźcy z Ukrainy chodzą w Polsce głodni, nie otrzymują opieki i wsparcia, przekazywane są im zepsute i zbędne rzeczy. Zwalczajmy wspólnie dezinformacje i chaos informacyjny, gdyż takie działania mają na celu uprzykrzenie pobytu osobom, które znalazły u nas schronienie i zniechęcenie osób im pomagających.
Wszelka pomoc udzielana przez Gminę ma charakter inicjatywy własnej, wykorzystujemy wolontariat i środki od sponsorów i zbiórek publicznych, wg oficjalnych komunikatów rządowych gminie nie wolno wykorzystywać środków budżetowych, gdyż pomoc udzielana jest bezpośrednio przez administrację rządową.

Zbiórkę cały czas prowadzi miejscowe OSP:

Wsparcia uchodźcom udzielił również Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie włączający się w akcję „Kanapki na granicę”.

Od 1 marca schronisko młodzieżowe Rakowisko przyjmuje za darmo uchodźców: