Strona główna Gmina Markowa Chata Jana Raka z Husowa nominowana w konkursie „Zabytek Zadbany”

Chata Jana Raka z Husowa nominowana w konkursie „Zabytek Zadbany”

212
0

Chata Jana Raka w Husowie znalazła się wśród nominowanych w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” organizowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

W 2022 r. do konkursu zgłoszono 100 zabytków, po ocenie formalnej zakwalifikowało się 88 obiektów z 16 województw. Zgłoszenia oceniane są w następujących kategoriach:

A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
C. Adaptacja obiektów zabytkowych
D. Architektura i budownictwo drewniane
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

W każdej z kategorii (z wyjątkiem kategorii specjalnej) jury konkursu nominuje maksymalnie cztery obiekty, z których wyłania laureata i maksymalnie trzech wyróżnionych.

Chata Jana Raka w Husowie została nominowana w kategorii architektury i budownictwa drewnianego. Obiekt ten to przykład typowego, tradycyjnego budownictwa mieszkalnego okolic wsi Markowa. Drewniany budynek o powierzchni 78 m² wzniesiono już w 1720 roku. Dwa lat temu budynek ten doczekał się remontu.

We wszystkie niedziele czerwca Chałupa Jana Raka będzie otwarta dla zwiedzających. Centrum Kultury Gminy Markowa zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem oraz spotkania tematyczne:

Poprzedni artykułPiknik Rodzinny 2022 w Łańcucie. Było kolorowo i wesoło [foto]
Następny artykułStal Łańcut zwycięża z MKS Arłamów Ustrzyki Dolne i zapewnia utrzymanie