Strona główna Miasto Łańcut Zapal znicz Powstańcom w Łańcucie

Zapal znicz Powstańcom w Łańcucie

172
0

1 sierpnia obchodzić będziemy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które dla okupowanej stolicy miało przynieść wolność. Niestety, krwawo stłumiony zryw niepodległościowy przeciwko niemieckiemu okupantowi nie przyniósł Warszawiakom upragnionej wolności. Mimo braku sprzętu, amunicji i jedzenia, skazani na porażkę powstańcy bronili się 63 dni, a okres ten zapisał sie na kartach historii jako 63 dni chwały.

Co roku w rocznicę wybuchu Powstania w całej Polsce organizowane są uroczystości ku czci bohaterów tamtych dni. W Łańcucie od ośmiu lat organizowane są oddolne uroczystości, które z roku na rok przyciągają setki łańcucian, chcących oddać hołd bohaterom i wyrazić swój patriotyzm.

Także i w tym roku organizowane będą uroczystości. Tradycyjnie w godzinę „W” czyli o 17:00 na łańcuckich plantach (rynek) mieszkańcy zgromadzą się, by z białych i czerwonych zniczy ułożyć symbol Polski Walczącej, zmówić modlitwę za bohaterów i zaśpiewać powstańcze piosenki.

Zakup 2 znicze (biały i czerwony), weź bliskich i przyjdź, tradycyjnie już, 1 sierpnia o godz. 17:00 na łańcuckie planty. Wspólnie, ułożymy znicze w symbol Polski Walczącej i zapalimy ku pamięci bohaterów, którzy nie mając wpływu na polityczne decyzje, po prostu dzielnie walczyli z okupantem– zachęcają organizatorzy.