Strona główna Wiadomości Zamordowano syna znanego chirurga pochodzącego z Łańcuta

Zamordowano syna znanego chirurga pochodzącego z Łańcuta

265
0

Nie żyje Jacek Rudnicki, 44-letni syn znanego i cenionego na całym świecie profesora Marka Rudnickiego, pochodzącego z Łańcuta chirurga.

O śmierci syna poinformował na łamach „Dziennika Związkowego”- czasopisma dla Polonii, ojciec. 44-latek został zamordowany z soboty na niedzielę na na rogu Michigan Avenue i 24th Street, na wprost McCormick Place w Chicago.

Chicagowska policja twierdzi, że Jacek Rudnicki został ofiarą złodziei samochodów. Jego auto zostało również skradzione.

Profesor Marek Rudnicki od września 1980 był założycielem i aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność”. Był delegatem na I i II Wojewódzkim Zjeździe Delegatów (Województwa Katowickiego) Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Po pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 osobiście wezwał zespoły ratownicze, by rannych górników nie zawoziły do szpitali kontrolowanych przez peerelowskie MSW, tylko do cywilnego szpitala klinicznego, w którym pracował. W latach 1982–1987 członek Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Internowanym, z którym organizował pomocy medyczną dla represjonowanych i ich rodzin. Był również kolporterem prasy podziemnej, m.in. „Tygodnika Mazowsze”. Rozpracowywała go Milicja Obywatelska (KE krypt. Chirurg). W 1987 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W latach 1987–1990 pracownik naukowy w Departamencie Chirurgii Uniwersytetu w Cincinnati. W latach 1990–1999 profesor w szpitalu afiliowanym do Uniwersytetu Columbia, następnie profesor Uniwersytetu Illinois w Chicago. Jako działacz szeregu organizacji polonijnych był autorem programów upamiętniających wkład Polaków w zwycięstwo nad Niemcami podczas drugiej wojny światowej na antenie National Public Radio. Współorganizował akcje przeciwko zniesławianiu Polski i Polaków