Strona główna Wiadomości PROPOZYCJA ZAGOSPODAROWANIA RYNKU

PROPOZYCJA ZAGOSPODAROWANIA RYNKU

155
0

Od 6 listopada 1969 roku do grudnia 2016 roku na łańcuckim rynku stał pomnik, który postawiony został jako symbol wdzięczności żołnierzom Armii Radzieckiej i Ludowego Wojska Polskiego. W marcu 2016 r. Komisja Gospodarki Miejskiej wystąpiła do Rady Miasta Łańcuta z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie rozbiórki pomnika i przystąpienia do opracowania koncepcji oraz projektu budowy nowego pomnika. Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała nr XVII/132/2016.

Od dwóch lat Miasto Łańcut przygotowuje projekt pn. „Rewitalizacja Rynku i terenów przyległych wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. W dokumencie tym określone zostanie, jak w sposób nowoczesny, spójny z obecnymi trendami, powinna wyglądać przestrzeń Rynku i Placu Sobieskiego.

O ile zagospodarowanie Placu Sobieskiego nie budzi większych emocji, to nowe urządzenie Rynku z plantami stało się pretekstem do wielu dyskusji. Cieszę się, że mieszkańcy Łańcuta z troską podchodzą do urządzenia plant, gdyż tereny zieleni i parki są wyróżnikiem, elementem tożsamości, a nawet symbolem miasta.

Pragnę zapewnić, że w zagospodarowaniu plant w naszym mieście jest miejsce:

– na małą architekturę, jaką jest np. kareta stanowiąca dobre tło do fotografii,

– na fontannę, której lokalizację uzgadniamy z konserwatorem zabytków,

– i na Pomnik Pamięci Narodowej, który jest przesunięty o kilka metrów w kierunku ulicy w stosunku do poprzedniego posadowienia.

Przesunięcie pomnika spowoduje otworzenie przestrzeni na przyszłość, o ile taka potrzeba wyniknie, np. z odbudową ratusza w miejscu dawnego posadowienia.

Odrębną sprawą jest kwestia zieleni na plantach, w tym ilości drzew. Konserwator zabytków proponuje ograniczenie ich ilości, po to by uzyskać maksymalne prześwietlenie przestrzeni Rynku.

Jako Burmistrz Miasta zapewniam Państwa, że taki projekt jest obecnie uzgadniany z konserwatorem zabytków w Rzeszowie. Podkreślam, że nieprawdziwe są informacje, które pojawiają się na różnych forach internetowych jakoby nowe usytuowanie pomnika na plantach uniemożliwiałoby zagwarantowanie miejsca pod fontannę. Z resztą sami Państwo zauważycie przeglądając załącznik: „Propozycja zagospodarowania rynku”.