Strona główna Wiadomości Nowa obwodnica coraz bliżej. Podpisano dziś umowę

Nowa obwodnica coraz bliżej. Podpisano dziś umowę

187
0

W Łańcucie zostały podpisane umowy na dotacje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na realizację trzech zadań: obwodnic Tyczyna, Łańcuta i Leska, samorząd województwa otrzymał łącznie 148 mln złotych.

Podpisy pod umowami złożyli: Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury a z ramienia samorządu województwa – marszałek Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek. W wydarzeniu wzięli także udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, poseł RP Kazimierz Gołojuch, radny województwa Mieczysław Tołpa, a także przedstawiciele samorządów, na obszarze których realizowane będą te inwestycje.

Obwodnice odgrywają kluczową rolę, jeżeli chodzi o sprawność komunikacyjną. Z jednej strony pozwalają kierowcom w sposób niezakłócony, bez korków przejechać dany odcinek drogi, a z drugiej strony dają ogromną ulgę, czystsze powietrze, mniej hałasu i większe bezpieczeństwo drogowe mieszkańcom danej miejscowości, na terenie której budowana jest obwodnica. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości przykłada szczególną uwagę do budowy obwodnic – powiedział w Łańcucie wiceminister Rafał Weber

 „Budowa wschodniej obwodnicy Łańcuta w ciągu drogi wojewódzkiej nr 877 od węzła A4 „Łańcut” do drogi krajowej nr 94 w Głuchowie”

Zadanie to jest przygotowane dokumentacyjne oraz posiada stosowne uzgodnienia, opinie i decyzje. Inwestycja będzie realizowana w latach 2022 – 2024.

Wysokość dofinansowania z RFRD – 32 550 000,00 zł.

Obwodnica będzie miała 3,4 km długości i będzie fragmentem drogi wojewódzkiej nr 877. Jej początek przewidziano na istniejącym rondzie na skrzyżowaniu autostrady A4 z drogą wojewódzką nr 877 w miejscowości Wola Dalsza, natomiast koniec na skrzyżowaniu (rondzie) drogi krajowej nr 94 z ulicą Graniczną na granicy Łańcuta i Głuchowa. 

Początkowo koszty inwestycji zostały oszacowane na 46 mln złotych. Zarząd województwa zabezpieczył na to zadanie 13,9 mln złotych. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na wykonanie robót budowlanych, jednak otrzymane oferty przetargowe znacząco przewyższyły przewidziane na realizację zadania środki finansowe. Dodatkowo w ramach projektu pojawiła się konieczność zwiększenia kwot przeznaczonych na wypłatę odszkodowań za nieruchomości nabyte na podstawie decyzji ZRID (Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej).

W związku z tym niezbędne stało się zabezpieczenie na to zadanie dodatkowych środków w wysokości około 29 mln złotych na pokrycie wyższych kosztów robót oraz odszkodowań. Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował, że przedłoży wniosek z taką rekomendacją na najbliższe posiedzenie Sejmiku Województwa Podkarpackiego.