Strona główna Wiadomości Noc Muzeów powraca do łańcuckiego Zamku

Noc Muzeów powraca do łańcuckiego Zamku

184
0

Po czterech latach przerwy do Muzeum – Zamku w Łańcucie powraca Noc Muzeów. W sobotę 4 czerwca turyści będą mogli obejrzeć wnętrza I piętra rezydencji. Nocne zwiedzanie reprezentacyjnych pokoi odbędzie się w blasku zamkowych żyrandoli.

W trakcie Nocy Muzeów turyści będą mogli zobaczyć m.in.:

•         Salę Balową – największe i najbardziej okazałe wnętrze Zamku, powstałe ok. 1800 r. zgodnie z projektem Christiana Piotra Aignera. Sala Balowa prezentuje styl dojrzałego klasycyzmu. Ozdobą jest intarsjowana posadzka, iluzjonistycznie namalowane niebo na suficie, a także pięć imponujących, kryształowych żyrandoli z końca XIX w.,

•         Buduar – dawniej określany jako Gabinet Lustrzany lub Zwierciadlany, a także Rokokowy. Jest to jedno z najcenniejszych wnętrz zamkowych. Od tego wnętrza rozpoczyna się ciąg intarsjowanych posadzek o wzorze dywanowym, które powstały w latach 1830-1835, według projektu Karola Chodzińskiego,

•         Łazienkę Żółtą – jej nazwa wzięła się od koloru kafelków, którymi wyłożono ściany. Był to pokój toaletowy Romana Potockiego. Na wiedeńskich meblach znajdują się angielskie i czeskie kryształowe naczynia toaletowe, pochodzące przełomu XIX i XX w. Łazienka zamyka ciąg pokoi wchodzących w skład apartamentu męskiego.

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w godzinach od 18:00 do 23:00 (ostatnie wejście o 22:00). Zwiedzanie bez przewodników i audioprzewodników. Wstęp: 1zł. Bilety na wydarzenie do nabycia wyłącznie w Sieni zamkowej. Wydarzenie będzie także połączone z możliwością zapoznania się z ofertą turystyczną, wydawniczą i pamiątkarską.

Jednocześnie Muzeum zaznacza, że w tym dniu po Parku Wewnętrznym należy poruszać się tylko i wyłącznie po wyznaczonej trasie.